Erhvervsbladet news07

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

E-mail abonnement

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 0

Arkiv

januar 2008 - Indlæg

Ulrik Wilbek er en benhård leder
Modified: tor, 01/24/2008 - 06:31

Array

Created: tor, 01/24/2008 - 06:22
Håndboldlandstræner Ulrik Wilbek prædiker, at blød coaching er vejen frem - men den bløde mand er i virkeligheden benhård, hævder nyt speciale.

Den topstyrende lederfigur er fortsat at finde i sportsverdenen, men tør dårligt stå ved dette eller forvirres af vildfarelsen om, at den selvledende udøver både trives- og præsterer bedre end den lydige udøver.

Et speciale fra Københavns Universitet, der blev bedømt på den gamle skala til et 13-tal, sætter spørgsmålstegn ved denne situation. Dels kan det være, at det normative krav om en coachende leder resultatmæssigt vil være uhensigtsmæssigt. Men hvad værre er, så er det måske det modsatte af humanistisk at ophæve det klare relationelle skel mellem træner og udøver, udtaler Troels Gottlieb, der er forfatter til et speciale om emnet.

Specialet indeholder en kritisk analyse af coaching og Human Ressource Management og disse strømningers teoretiske afsæt i den humanistisk-psykologiske teori og dennes fortælling om det smukke menneske.

Forfatteren mener, at ledelse fortsat hander om klassiske hierarkiske ledelsesdyder som tydelighed, kontrol og magt.

"Vi tror måske, at sejren over Kroatien var et resultat af en særlig blød og især dansk måde at bedrive ledelse på. Det var det ikke. Det var resultatet af autoritær kløgt," konkluderer han.

Specialet udgives af Akademia.dk.

- trichs

document.write("<"+"script src=http://gbook.eplugs.net/plugs/GBook-1F292K/showplug.js?loc="+escape(location.href)+"><"+"/script>");
Lærlinge kan godt lide frække film
Modified: tor, 01/03/2008 - 12:46

Array

Created: tor, 01/03/2008 - 12:44
Plastmageruddannelsen har oplevet en fordobling i antallet af elever.

Dermed brydes trenden med faldende tilstrømning inden for industriuddannelser. Opskriften er en målrettet kampagne med viden, humor og sex. Værktøjerne er frække reklamefilm og pågående hjemmesider. Branchen har fået 100 nye elever.

- Vi kan konstatere, at vores utraditionelle kampagne det sidste år har virket med 100 nye elever. Derfor er kampagnen nu udvidet med en sexet TV reklame. Vi prøver, at gøre vores industri mere sexet i de unges øjne, siger direktør Peter Skov brancheforeningen Plastindustrien.

Plastindustrien kører en offensiv TV kampagne med viden om plast tilsat lidt sex og humor for at fange de unges interesse. Frække TV spots skal øge kendskabet til plastmagerne - og få de unge til at vælge uddannelsen frem for at blive tømrere og elektrikere.

Den nye kampagne med frække tv spot, har gjort at op til 30 procent af unge mellem 15-30 år gerne vil se information om plastmageruddannelsen.

- En af vore grundlæggende udfordringer er, at hverken de unge eller deres forældre kender plastmageruddannelsen, fordi den er ung og ikke traditionelt kendt som tømrer eller elektriker, siger Peter Skov.

Plastindustrien har behov for faglærte plastmagere og målet er at uddanne 150 elever om året.

Plastindustrien omsætter for 42 mia. kr. og der er 35.000 ansatte.