Erhvervsbladet news07

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

E-mail abonnement

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 0

Arkiv

december 2013 - Indlæg

Bestyrelser fyldt med uforberedte medlemmer
I hver anden bestyrelse i Danmarks største virksomheder møder et eller flere bestyrelsesmedlemmer uforberedte op til bestyrelsesmøderne. Det viser ny undersøgelse fra headhunterfirma.
Når medarbejderen hamstrer fra buffeten
Du er afdelingsleder i en stor finansiel virksomhed med 300 medarbejdere. Hver dag bliver der disket op med en lækker frokostbuffet ligesom en frugtordning sikrer, at der er frisk frugt til alle. Men hvad gør du, hvis der er en ansat, der for alvor tager for sig.
Politiske holdninger kan svække troværdighed
Ytrer man sig offentligt med markante holdninger, skal man være klar over, at det kan have konsekvenser i forhold til ens arbejdsliv, lyder budskabet til sidste uges ledelsesdilemma.
»Jeg er karrig med at give lov til eksterne bestyrelsesposter«
Eksterne bestyrelsesposter må ikke gå ud over indsatsen i det primære direktørjob, siger Danske Banks bestyrelsesformand Ole Andersen

Foto: Linda Kastrup

Danske virksomheder fejlansætter i stor stil
Fire ud af ti nyansatte i danske fremstillingsvirksomheder stopper inden for et år, og det koster, da en fejlansættelse koster virksomheden op mod en halv million kroner.