Erhvervsbladet news07

Seneste indlæg

E-mail abonnement

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 0

Arkiv

juni 2010 - Indlæg

Faglærte arbejder på tværs af brancher
Smede, elektrikere, landmænd og butiksassistenter arbejder ofte i andre brancher, end de egentlig er uddannet til.
Danskerne kobler af på ferien
Syv ud af 10 danskere slukker mobilen på ferien.
Tilfreds med annoncer for en lille halv million
Den første af de tre sælgere, der skal på anklagebænken i den verserende sag mod annoncehajerne ved Københavns Byret, forklarede torsdag de skyhøje regninger for annoncer på internettet med, at kunderne var meget tilfredse.
30 jyske virksomhedsledere cykler med i Touren
Virksomhed dropper de traditionelle sportssponsorater og har i stedet etableret et cykelhold af direktører, der har fået lov til at køre prologen i Tour de France dagen før profferne.
PR-branchen målløs over SuperBest
”Jeg har aldrig oplevet en virksomhed dumme sig så alvorligt to gange,” siger PR-branchens formand, Jens Frederik Kofoed om Superbest, der igen befinder sig midt i en kødskandale.
Manglende underskrift koster lift-firma millioner
Efter flere års juridisk slagsmål har højesteret nu afgjort sagen om samarbejdet mellem to virksomheder.
VM kan koste dig kassen
Navne som Ronaldo, Rooney og Rommedahl er på manges læber i disse dage. Også Tour de France står for døren, men det kan koster virksomheder dyrt, hvis de bruger de store sportsbegivenheder aktivt i deres markedsføring.
Designfirma må betale for at fyre gravid
Århusiansk kvinde får nu 180.000 i erstatning efter at være blevet fyret på grund af graviditet.
Ledigheden falder fortsat
Ledigheden blandt ledere fortsætter med at falde. Dermed er det tredje måned i træk, at ledighedskurven er nedadgående.
Ditlev Engel og Stig Elling
Ditlev Engel – Koncernchef Vestas Wind System A/S- Hvis man skal være leder, så skal man turde stille sig over i hjørnet alene og turde fortælle og forklare folk, hvad man vil. Og hvis de stemmer for og siger – det lyder som en god ide – så har man dem jo med sig. Hvis de står og ryster på hovedet og siger, vi gør det fordi, det er dig ,der er chefen men synes det er en dårlig ide, så tror jeg, så har man en udfordring.Stig Elling, Salgsdirektør, Star Tour
Ditlev Engel – Koncernchef Vestas Wind System A/S
- Hvis man skal være leder, så skal man turde stille sig over i hjørnet alene og turde fortælle og forklare folk, hvad man vil. Og hvis de stemmer for og siger – det lyder som en god ide – så har man dem jo med sig. Hvis de står og ryster på hovedet og siger, vi gør det fordi, det er dig ,der er chefen men synes det er en dårlig ide, så tror jeg, så har man en udfordring.Stig Elling, Salgsdirektør, Star Tour
Lise Kingo og Jørgen Bardenfleth
Lise Kingo, Koncerndirektør, Novo Nordisk
Flere indlæg Næste side »