januar 2009 - Indlæg
Ejerleder ser kommunikation som en af det nye års helt store udfordringer. Han oplever ofte, at dele af informationer til medarbejdere bliver misforstået.
Thomas Dywremode er en af mændene bag Biva, der har kørt virksomheden ind på et uheldigt spor.
De danske ledere ses oftere på løbebåndet og i salatbaren i januar måned end resten af befolkningen.
Grundlæggeren Henry Johansen køber ikke sin tidligere lavprismøbelkæde, da han hørte, at andre købere står på spring.
Den dygtige virksomhedsejer og leder anno 2009 skal kunne sætte ærlighed bag handling, have modet til at vende op og ned på strategier, når valget falder på den forkerte af slagsen - og lægge magt- og egobegæret på hylden.
Den tidligere direktør for Coca-Cola, den nu 81-årige Donald R. Keough, har efter et langt liv i toppen af erhvervslivet skrevet en bog om, hvad man skal gøre, hvis man vil undgå succes.
Flere indlæg
« Forrige side