december 2009 - Indlæg
Job-annoncer er ukonkrete i deres stillingsformulering, når det fremgår, at alle opfordres til at søge jobbet.
Mange virksomheder er i tvivl om, hvorvidt medarbejdere under 18 år må drikke til de forestående julefrokoster.
Kendis-milliardæren Erik Damgaard har for en kort periode engageret sig i en ny virksomhed, der vil revolutionere poker på nettet.
Hvad gør man med den ansatte, som bryder grædende sammen?
Den ansatte bliver så syg af druk, at aftenen ender i toiletkummen.
Hvad hvis en ansat lægger an på chefen?
Hvad stiller man op med en ansat, som er sammen med en anden, selv om man ved, at ægtefællen venter derhjemme?
En af de klassiske pinligheder er, at en ansat i sin fuldskab får sagt en masse ’sandheder’ til chefen.
Pinlig opførsel til firmafesten kan få enhver medarbejder til frygte at møde kollegerne igen efter udskejelserne. Se, hvordan du bedst hjælper et julefæ videre efter festen.
Lederne er mere ansvarlige end andre på arbejdsmarkedet, fordi de har haft mindre lønstigninger andre, mener leder-formand.
Mens det generelle arbejdsmarked det seneste år har oplevet lønstigninger på op imod tre procent, så har medlemmerne af Ledernes Hovedorganisation blot fået 1,9 procent.
Flere indlæg
« Forrige side