Martin Thorborg rejser rundt i verden med familien
Følg vores rejse rundt i verden for at interviewe danske iværksættere

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

Abonner

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 253

Gode links

Kig da her:

Arkiv

Showtime

Så er det nu det blæser. Orkanen er nedgraderet til en storm, men den slags kan ændre sig hurtigt. Vi er ikke i stormens øje, den passerer forbi godt 20 km. fra hvor vi bor.
Til gengæld er der tornadovarsel i hele området og man bliver rådet til ikke at gå ud. Tornadoer er typisk ikke så store her, men forleden kastede en af slagsen rundt med to biler, så man skal ikke tage for let på det. Ser man tv, så afbryder de konstant programmerne med den ene og den anden varsel, så man føler virkelig at man er i et kriseområde.

Når jeg kigger ud af vinduet, så ligner det en god dansk efterårsstorm, man føler sig helt hjemme ;-)
Der faldt så meget regn i nat, at poolen næsten er løbet over. Den sø vi bor ned til er krøbet en halv meter tættere på huset, så vand har vi nok af ;-)

Det der irriterer mig mest lige nu er, at jeg har bestilt kaffe til vores nye kaffemaskine.

Den bruger sådan nogle små flotte farvede kapsler og dem har vi kun 3 tilbage af. De 200 jeg har bestilt skulle komme i dag, men jeg tvivler på at US Postal kommer kravlende iklædt kevlarkyse, så i aften er vi kaffeløse! Nå, stormen lægger sig vel og så afsted til Starbucks ;-)

Dbh Martin

Skrevet : aug 19 2008, 02:50 af Martin Thorborg | med 8 kommentarer | 898 Visninger
Kategorier:

Kommentarer

Niels M sagde:

Skrækkeligt for jer: ingen stormkaffe. Nespresso styrer for vildt! Held og lykke i vindens vold!

# den 19-08-2008 kl. 15:20
Er kommentaren brugbar? 0 0

Jan Laurenborg Olsen sagde:

Der faldt så meget regn i nat, at poolen næsten er løbet over. Den sø vi bor ned til er krøbet en halv meter tættere på huset, så vand har vi nok af ;-)

Hejsa

Så er det jo godt du lige har købt en båd. :-)

Jan

# den 19-08-2008 kl. 15:20
Er kommentaren brugbar? 0 0

Mette Glargaard sagde:

Vi har også brug for båd her i Skagen - vi har lige fået noget der ligner tropisk regnvejr - det regnede så jeg ikke kunne høre mig selv tale i telefon med min veninde - vi måtte lægge på og jeg må ringe hende op senere - det er vildt...mon vi får tornadoer her snart!?

# den 19-08-2008 kl. 15:31
Er kommentaren brugbar? 0 0

Martin Thorborg sagde:

Så er det fest igen.

Vi har en tornado advarsel her i området og lyset blinker lystigt...

Dbh Martin

# den 19-08-2008 kl. 15:41
Er kommentaren brugbar? 0 0

Anders Christensen sagde:

Det her er jo næsten bedre end webcam - Live opdateringer af Thorborgs nye vejr-blog :)

Håber der kommer billeder af det spændende vejr senere!

Her i Århus har det blot pisset ned i lårfede stråler et par gange i dag, ellers ganske almindelig sensommer.

# den 19-08-2008 kl. 15:55
Er kommentaren brugbar? 0 0

Martin Thorborg sagde:

Hej Anders

Jeg skal nok stoppe vejrsnakke for nu :-)

Dbh Martin

# den 19-08-2008 kl. 19:28
Er kommentaren brugbar? 0 0

Martin Thorborg sagde:

Hej Jan

Ja bare ærgerligt at båden er i Danmark.

Men vi er hammer glade for den!

Dbh Martin

# den 19-08-2008 kl. 19:29
Er kommentaren brugbar? 0 0

Anders Christensen sagde:

Du skal da ikke stoppe vejrsnakken - Men du må gerne supplere med billeder på et tidspunkt.

Jeg er selv stor fan af tordenvejr og når det rigtigt rusker, så jeg er blot lidt misundelig :) (Så længe vejret ikke vælter huse og slår folk ihjel)

# den 19-08-2008 kl. 19:38
Er kommentaren brugbar? 0 0