Farlig avissælger
Hver dag jeg kører til arbejde, så står der ved alle indfaldsveje avissælgere iført orange veste. Det er typisk hjemløse der tjener til dagen og vejen ved at sælge aviser og tigge lidt almisser.
Forleden kom jeg kørende i den Saab cabriolet jeg har lejet, iført smarte solbriller og kæk så jeg ud ;-) En af sælgerne fik øje på mig da jeg kørte forbi og man skulle tro at han ikke havde de store ressourcer til et smil. Men jeg fik et "thumbs up" for min "stil" og et stort smil. Det er verdensklasse at opleve sådan noget!
I dag kørte jeg forbi igen og jeg stoppede ved sælgeren der havde saluteret mig sidst. Jeg købte en avis og nåede at snakke med ham i et minuts tid, inden det blev grønt lys. Han havde boet i Afrika i mange år (Han var hvid) og hans eneste drøm var at komme tilbage til Afrika. Jeg spurgte ham hvorfor og han svarede: "It is the only country where you can legally shoot people". De er skøre de amerikanere..