Larm
Det er sjovt med amerikanere. Hvor stilhed i Europa er en luksusvare, så er det helt modsat i USA. Hvis det er godt, så skal det larme.
I den lejlighed vi bor i lige nu, er alle ting helt nye. Det gælder opvaskemaskin, tørrtumbler, vaskemaskine, støvsuger, emhætte m.m. og de virker alle fortrinligt. Men god damn hvor de larmer..
Hvis vi i Danmark skulle starte opvaskemaskinen, så gjorde vi det når der var brug for det. Nu må huske at gøre det når vi skal ned og handle, for man kan bare ikke være i lejligheden når noget som helst elektrisk er tændt.. Deres biler larmer også og jo mere larm, des bedre syntes amerikanerne det er. Om natten skulle man så tro at der var ro, men nej. Vi bor lige ved en jernbane og hver nat kommer der 4 godstog på små 3 km længde og de fordeler sig fra 12 tiden til kl. 7 om morgenen. Når de kommer til byen, så hamrer de hornet i bund og tro mig, det lyder vildt højt! Jeg sover heldigvis fra det sammen med ungerne, men min stakkels kone vågner hver gang, så hun er noget træt af flyttende gods
Larm finder vi dog også i Danmark. Besøg blot den nærmeste McDonald. Det er helt vildt så meget der bipper og hyler, bare fordi man skal koge lidt pomfritter og stege lidt dødt kød..
Nuvel, det er fedt at være her og jeg nyder at alt er helt anderledes, selvom det larmer ad helvede til..
Dbh Martin