på Amino

Lone Østergaard's Announcements

56 år fra Rødovre
7  Indlæg
33  Point

Lone Østergaard finder du også her:
  • 01-02-2010
  • Kaffe - dæmper smerter i nakke og skuldre ved pc-arbejde?

    Metroexpress henviser i dag (d. 1. februar 2010) til ny norsk undersøgelse, der viser, at en kop kaffe dæmper smerterne i nakke og skuldre. Den norske forsker og cand.scient. Vegard Strøm skal fredag forsvare sin afhandling om nakke- og skuldersmerter i forbindelse med arbejde med pc. Hans hovedtese er, at det er faktorer, der spiller ind i reguleringen af blodcirkulationen og ikke aktiveringen af muskler, der er årsag til den type smerter.

    At kaffe skulle dæmpe smerterne er et sidefund til undersøgelsen, eftersom en del af testpersonerne fik lov til at tage en kop kaffe, og de rapporterede om færre smerter. Det i sig selv er jo ikke overraskende, eftersom kaffe indeholder stoffer, der virker smertedæmpende. For nylig læste jeg også, at en kop kaffe før løbeturen tager toppen af eventuelle smerter i knæene. Det er vel i princippet det samme som at snuppe en panodil - og det kan IKKE anbefales at bruge kaffe som smertedæmpende mekanisme for at "udholde" løbeturen eller dagens arbejde. Kaffe bør i højere grad indtages, fordi man nyder smagen af en god kop kaffe!

    Jeg er spændt på at høre mere efter offentliggørelsen af undersøgelsen fredag, hvor afhandlingen skal forsvares. Muskelaktiveringen spiller jo i høj grad ind på blodcirkulationen, så jeg afventer at få mere at vide om de faktorer, der også spiller ind på reguleringen af blodcirkulationen og som skulle udløse smerterne. Måske er der afgørende nyt i vente indenfor forebyggelse af smerter fra arbejdet ved pc'en.

    Indtil videre hold fast i styrketræning af nakke og skuldre, som har vist sig at være den faktor, der kan både helbrede og forebygge smerter i nakke og skuldre. Derudover er det vigtigt at huske de korte mikropauser på 1-2 minutter, hvor du kan lave nogle små cirulations- og udspændingsøvelser for nakke og skuldre!

    Og snup så en kop kaffe fordi du har lyst! 

RSS