på Amino

Statistik

Denne profil blev set 2 gange i løbet af de sidste 30 dage.
 

Mit Amino Netværk

 

Virksomheder jeg følger

Kasper Nørr følger endnu ingen virksomheder på Amino Bizz

 

Gode Feeds

Kasper Nørr anbefaler disse feeds
 
Profil

Kasper Nørr 

46 år fra Søbrog
0  Indlæg
0  Point

Kasper Nørr finder du også her:

   Min biografi

Jeg er uddannet kropsterapeut ved Body-sds, Body-self development's system.

På bagrund af denne uddannelse har jeg startet selvstændig klinik, www.helkrop.nu 

Body Self Developments System (Body-sds) er et unikt dansk behandlings-og træningssystem, der har erfaring med at behandle og forebygge det moderne menneskes skavanker.

Body-sds tager udgangspunkt i en behandlingsform, som består af specielle massageteknikker og mobiliserende ledfrigørelser, der har kraftig indvirkning på kroppens selvhelbredende egenskaber.

Mobiliserende ledfrigørelse
Bemærk, at der ikke benyttes manipulationsteknikker, men udelukkende bruges mobiliserende ledfrigørelse af alle kroppens led. Dette er en mild påvirkning af kroppen.
Disse mobiliserende ledfrigørelser kan derfor ikke sammenlignes med almindelige manipulationsteknikker.


Som supplement til behandlingsformen er der kraftfulde træningsformer, der benyttes som selvbehandling. Disse træningsformer virker styrkende på led, muskler og nervesystem, samt udrensende for indre organer. 

Behandlingen/træningen har hjulpet mange til at opnå bedre kropslige resultater som:
Kontakt mellem krop og psyke
Harmoni & Indre ro
Smidighed i sind og krop
Velvære & Overskud
Livslyst & Selvtillid
- og hjulpet mange med utallige problemer i bevægeapparatet, organproblemer samt nerve og sanse problemer med resultater som virkelig har skabt forandring.

Behandlingen har skabt forandring for mange på følgende områder:
Stress, angst, traumer, gigt, forstuvninger, smerter, ømhed, piskesmæld, kold skulder, tennisalbue, museskader, ryg- og nakkeproblemer, eksem, allergi, astma, fordøjelses problemer.

Samtidig benyttes Body-sds i større grad til at holde sig ved lige. Den tid man ikke bruger på sig selv nu, kan man nemt komme til at bruge på sygdom senere, hvis man ikke holder kroppen ved lige.

   Skæve facts om mig
   Nyheder
   Gæstebog
Ingen har endnu skrevet i Kasper Nørr's Gæstebog
   Mine aktiviteter