Amino Buzz er inaktiv. Vi henviser til kategorien “Iværksætternyheder” i Aminos forum. Klik her

Profil for Jesper Nerløe

Profilbillede
Jesper Nerløe
Aminomedlem siden: 16-03-2011
Statistik
Indsendte historier: 4 Har afgivet 88 stemmer på historier
Antal kommentarer: 118 Har afgivet 206 stemmer på kommentarer
2
AJAX loader
Danske Bank ikke afvisende over for at indlån skal koste penge
Den danske rente er nu gået i et historisk minus, hvilket bl.a. betyder at bankerne skal betale for at indsætt... politiken.dk
Indsendt d. 6. juli 2012 17:35 i Administration & Penge
 
9
AJAX loader
Uvidende chef dømt for at fyre gravid
En arbejdsgiver er af Højesteret blevet pålagt at betale 108.000 kroner for uberettiget at have fyret en gravi... www.b.dk
Indsendt d. 20. februar 2012 22:23 i Netværk & Ledelse
 
4
AJAX loader
EU afsender internationalt SOS
EU's medlemslande er blevet enige om en ny saltvandsindsprøjtning til den skrøbelige euro-zone i form af en re... nyhederne.tv2.dk
Indsendt d. 19. december 2011 23:58 i Diverse & Politik
 
2
AJAX loader
Kritik: Nyt netmærke sikrer ikke privatliv
Mikael Hertig fra virksomheden Nensome ApS mener i forbindelse med EUs Cookie-direktiv fra 26. maj, at en blan... www.business.dk
Indsendt d. 17. november 2011 14:48 i E-handel & E-marketing
 
Profilbillede Jesper Nerløe

@Tobias Elkjær: Jeg synes at debatten her er noget unuanceret, da Amino som udgangspunkt repræsenterer arbejdsgiver - og knapt så meget lønmodtager.

For at nuancere debatten lidt, så kan jeg stille spørgsmålet: Hvis arbejdstager efter din mening skal kvalificere sig til arbejdet (eks. ved at arbejde gratis i en periode), hvordan skal arbejdsgiver så kvalificere sig til at gøre sig fortjent til arbejdstagers arbejdskraft?

Jeg kan sagtens huske for ikke så mange år tilbage, hvor konjunkturerne var skyhøje, og antallet af ledige var på sit laveste. Dengang var der stort set ikke den ting, arbejdsgiverne ikke ville gøre for at tiltrække sig arbejdskraft. Mange virksomheder havde nærmest tudefjæs på over den manglende arbejdskraft, og syntes dengang at alle hænder var vigtige.

I dag har billedet som bekendt ændret sig, og antallet af ledige er igen på et niveau, der gør at det er arbejdsgiver, som kan sætte dagsordenen. Men, hvordan kan man glemme situationen fra lavkonjunkturårene?

Den situation kan komme igen om nogle år fra nu, og mon ikke at der den dag bliver rift om de arbejdsgivere, der ikke udnytter deres medarbejdere - og knapt så meget rift, om de arbejdsgivere, som har opbygget et image, hvor den gængse opfattelse er at de udnytter deres personale: "Joe & The Juice - ellers tak, det er dem der ikke vil betale løn".

Folk er ikke dumme, og glemmer ikke så let, som man måske skulle tro.

Skrevet den 11-10-2011 11:21
2       0      
 
Profilbillede Jesper Nerløe

Det vil være rigtig interessant at høre, hvor mange af jer (som synes, at det er helt ok, at Joe & The Juice benytter gratis arbejdskraft), der selv er indstillet på at arbejde gratis i en uge?

Er I eksempelvis indstillet på at forære varer eller ydelser væk (svarende til det en uge af jeres tid er værd for jer), for at vise en potentiel kunde "hvad I duer til"?

Skrevet den 11-10-2011 01:42
1       0      
 
Profilbillede Jesper Nerløe

Fasion-Seller: "Måske har han været en hård leder, men hvorfor stillede ingen spørgsmålstegn ved det, da han var leder?"

Frygt? ;o)

Hvor ved du egentlig fra, at ingen stillede spørgsmålstegn ved hans ledelsesstil, da han var i live?

Skrevet den 09-10-2011 02:18
1       0      
 
Profilbillede Jesper Nerløe

Michael_N: "Spørgsmålet er kan man være en stor leder uden at være et dumt svin?"

- Jeg tror mere det handler om, at nogen evner at lede (at motivere, begejstre og anspore), mens andre forveksler det, at "lede andre" med at man skal overgå samtlige af historiens værste diktatorer, fordi de har bildt sig selv ind, at det er sådan, man opnår gode resultater.

Erik Hamre: "... Der skal altså nok andet til end gode ideer og kollegial hygge ..."

Den tilgang fungerer ellers ganske glimrende for Google, som igennem mange år opmuntret deres medarbejdere til at "lege" og lade sig inspirere af kollegerne ;o)

Du kan læse lidt om Google-kulturen her:

http://www.google.com/about/corporate/company/culture.html

Skrevet den 08-10-2011 19:29
3       0      
 
Profilbillede Jesper Nerløe

@flemming.dk: Jeg har kendskab til MANGE eksempler på dårligt lederskab i erhvervslivet - mine egne erfaringer inkluderet. Dere er desværre stadigvæk virksomheder, hvor ledelseskulturen (og virksomhedskulturen generelt) hører hjemme et sted i 1980'erne.

Problemet med "management by fear" er, at ingen vinder noget på det i længden. Ja, arbejdet bliver gjort, men med hvilke omkostninger for både medarbejdere og virksomheden?

Jeg har selv praktisk ledelseserfaring med "management by fear" og senere med anerkendende ledelse. Den ledelsesform, der gav det bedste resultat (og som tydeligt kunne læses på bundlinjen, hvis det skal være et argument), var den sidstnævnte. Man kan godt være en bestemt leder, så længe man er retfærdig og behandler sine medarbejdere med respekt og værdighed - det, man kaster op i luften lander som regel ikke langt fra én selv, har jeg erfaret.

Ja, det er en længere diskussion, men... Det interessante spørgsmål er: Kunne Apple have opnået endnu bedre resultater end de har, hvis ledelsesformen havde bygget på anerkendelse i stedet for på frygt? Det tror jeg - ene og alene, fordi kreativitet, engagement og ansvarsfølelse trives bedst, når medarbejderne bliver anerkendt for deres indsats (belønning frem for afstraffelse).

Skrevet den 08-10-2011 16:09
3       0      
 
-4
Sådan bliver du en super affiliate Markedsfører Online
Affilate markedsføring er blevet mere og mere populært. Hvis du ikke selv har et produkt at sælge kan du marke... schefren.infusionsoft.com
Indsendt d. 6. januar 2013 15:56 i Marketing og Salg
 
20
Fra kontanthjælp til iværksættersucces
For tre år siden var Nanna Petersson på kontanthjælp. I dag er den 23-årige kvinde iværksætter og mor. epn.dk
Indsendt d. 11. oktober 2012 00:32 i Start Virksomhed
 
16
Ifølge meningsmålingerne Danmarks 4. største parti: Enhedslisten: Revolutionen er nær
Hovedbestyrelsesmedlem i Enhedslisten, Katrine Toft: "Får Enhedslisten 90 mandater, og kan vi gennemføre det v... jyllands-posten.dk
Indsendt d. 15. juli 2012 09:56 i Diverse & Politik
 
6
Danmark undgår kæmpe euroregning på 338 mia. kr.
To økonomer har for Jyllands-Posten regnet på, hvor meget Danmark ville have hæftet for i gældsplagede EU-land... epn.dk
Indsendt d. 13. juli 2012 03:22 i Diverse & Politik
 
3
Det har jeg lært: Morten Lund
Der kom mange flinke mennesker og hjalp mig, også folk, jeg ikke kendte. De skrev bare til mig, om jeg ikke vi... www.euroman.dk
Indsendt d. 12. juli 2012 19:04 i Administration & Penge
 
Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
Læs mere