på Amino
Dinero Regnskab

Relaterede Grupper

Mulighed for at definere start faktura nummer

Side 2 ud af 2 (11 indlæg) < Forrige 1 2
Amino-karma 211.997
Fra 3210 Vejby
Tilmeldt 2. mar 11
Indlæg ialt: 47.149
Cookie - John Hannover
Fra John Hannover
Skrevet Skrev: 02-07-2013 kl. 23:57

Peter Wismer:
Personligt foretrækker jeg at anvende én fakturanummerrækkefølge, som er tal - og det,
en rækkefølge, der adskilder sig væsentligt fra nummerrækkefølgen/nummerrækkefølgerne på
virksomhedens bogføringsbilag.

Helt samme præference,  og som du er inde på, mange juleleje med årstal og nummerserier er vel ofte et overkill - i forhold til selve behovet - en faktura med et nummer der er let at finde igen og alene i form af sit nummer er let at tidsbestemme i et hvert system.

Man skal passe meget på ikke at dræbe et nyt fakturasystem med krav, som er overkill i mange fald, og de som har den type behov, vil sikkert ha mange andre behov som Dinero ikke vil satse på at løse dag 1 som regnskabsprogram.

Jeg er mere med på at helt nye ikke kan li at starte med faktura nr 1 og 2 - men hellere vil starte fra 544 for at virke som om man har været igang inden lige den der første ordre - men det er jo fuldt muligt i Dinero

vh

6 stærke Ivæksætterbøger - e-bøger/paperbacks - letlæste I LINK HER 
Intro til regnskab - og Fradrag - e-bøger letlæste I LINK HER

Min gratis blog www.johnhannover.com 

  • Amino Karma for indlæg: 3
Side 2 ud af 2 (11 indlæg) < Forrige 1 2

RSS-feed