Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Udendørs rygeforbud

Side 1 ud af 8 (77 indlæg)
Tilmeldt 30. Oct 06
Indlæg ialt: 76
Skrevet kl. 00:38
Hvor mange stjerner giver du? :
Danskerne vil have udendørs rygeforbud ! Sådan lyder overskriften i Ugebrevet Mandag Morgen hvor det fremgår at 46% af danskerne bakker op om et rygeforbud på alle steder hvor mange mennesker er forsamlet udendørs. Projektchef Inge Haunstrup Clemmensen fra Kræftens Bekæmpelse supplerer: "Vi havde ikke troet, at det gik så stærkt, men vi hører det ønske fra rigtig mange, at man bør kunne sidde udendørs på restauranter, cafeer, på stranden og så videre uden at blive udsat for passiv rygning". På stranden!! Hvor åndssvagt kan det her blive? Skal en lille bredrøvet aldrene kvinde med loven i hånden kunne bede en fredelig turist på stranden om at slukke cigaretten øjeblikkeligt for ellers ringer hun efter politiet? Tænk sig at stå ved vesterhavet og kigge sig grundigt over skulderen - 6 km i hver retning - inden man tør bryde loven ved at tænde en smøg. Tænk sig at der findes mennesker der ønsker at der opstilles "rygning forbudt- skilte" langs de danske strande. Må jeg foreslå at der i samme ombæring opstilles skilte med illustreret tekst "Her må ikke slåes rødpelsede katte ihjel" Eller cafeer og restauranter. Nu har hylekoret af ømtålelige væsener fået held til at tvinge rygere ud i det fri - i al slags vejr - for at kunne nyde en smøg efter en veloverstået middag eller godt nedtylret fadøl. Selv her vil de stakkels udsatte danske ikke-rygere kræve deres "ret" til ikke at blive udsat for passiv rygning. Vor herre bevarres. vh Jan
Fra Eden
Tilmeldt 21. Jun 07
Indlæg ialt: 667
Skrevet kl. 01:42
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jan Grønkjær:
Nu har hylekoret af ømtålelige væsener fået held til at tvinge rygere ud i det fri - i al slags vejr - for at kunne nyde en smøg efter en veloverstået middag eller godt nedtylret fadøl. Selv her vil de stakkels udsatte danske ikke-rygere kræve deres "ret" til ikke at blive udsat for passiv rygning. Vor herre bevarres.

Du må være forstående. Vi har at gøre med en gruppe mennesker, der har problemer med at træffe beslutninger og tage ansvar selv. De ønsker et mere offentligt Danmark hvor staten med love regulerer borgernes liv. Jeg tænker naturligvis på respondenterne, der også vil:

  • Forbyde slik og sodavandsautomater i skoler og sportshaller 84%
  • Forlange, at børn i dagsinstitutioner er ude minimum 1 time om dagen 76%
  • Forbyde børn og unge i grundskolen at købe sodavand, slik og chips i skoletiden 77%
  • Forlange, at skolebørn er ude i frikvartererne 72%
  • Forbyde rygning i nærheden af børn 72%
  • Fjerne muligheden for at forlade skolen i pauserne, så eleverne tvinges til at spise på skolen 63%
  • Indføre en særlig lav promillegrænse for unge mænd, der kører bil 61%
  • Forbyde salg af alkohol i forbindelse med sportsarrangementer 59%
  • Indføre regler om, at folk der arbejder med mennesker, ikke må ryge i arbejdstiden, fx læger, sygeplejersker, pædagoger og undervisere 57%
  • Forbyde rygning i arbejdstiden 41%
  • Forbyde rygning indendørs, også i private hjem 11%
  • Forbyde rygning totalt, men med mulighed for at købe tobak på recept på apoteket, hvis man allerede er afhængig 15%

Fra Lyngby
Tilmeldt 26. Mar 05
Indlæg ialt: 9744
Fra  DEMIB HOLDINGS ApS Waimea Digital Skrevet kl. 02:51
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,0 stjerner givet af 1 person

Bare rolig, efter enhver puritansk periode kommer et oprør :)

Det bliver sgu nemt at være "punk" om nogle få år. Bare tænd en smøg og du er helt vild kriminel

Tilmeldt 8. May 07
Indlæg ialt: 4467
Fra  Remy Skrevet kl. 09:58
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 4,5 stjerner givet af 2 person

Synes det er ok. Hvis de vil ryge må de sku gøre det i deres bolig. Hvorfor udsætte andre for deres afhængighed. Det kommer selvfølelig også an på hvordan de opføre sig.

Nu når vi er igang kan vi måske også forbyde alle de biler/lastbiler/busser der køre på fossile brændstoffer. De udgør en langt større fare end en ryger..!

 

Fra Snertinge
Tilmeldt 20. Mar 06
Indlæg ialt: 531
Fra  odsherred-regnskab.dk Skrevet kl. 10:00
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 1 person

Hysteri i den grad.....

Hvis man skal være restriktiv, burde man sætte ind overfor det extremt store alcohol misbrug der er idag. Så vidt jeg husker har vi Europas højeste forbrug af alcohol blandt unge, jeg mener der mangler en rød tråd i samfundet om hvad der er ok og hvad der ikke er ok.

De unde der tager i byen i weeekenden, og drikker sig sanseløse, kører måske bil, begår vold mv. .... Nååeee ja det accepterer vi !  Men de må ikke ryge og bringe andre menneskers liv i fare !

Med venlig hilsen

Kim Malmberg.
www.odsherred-regnskab.dk

Tilmeldt 8. May 07
Indlæg ialt: 4467
Fra  Remy Skrevet kl. 10:05
Hvor mange stjerner giver du? :

Helt enig.. Men et forbud mod alcohol ville ikke hjælpe. De skal bare i fængelse til de rådner op. Det er det eneste der hjælper.

Tilmeldt 11. Jun 06
Indlæg ialt: 995
Skrevet kl. 11:06
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 1 person

det afspejles muligvis af at nogle rygere er en smule hensynsløse, sad i går udendørs på café hvor en fyr valgte at ryge cigar, det er altså en kende ubehageligtIck!. så lidt mere hensyn, ville måske vende stemningen.

Fra Herning
Tilmeldt 17. Jun 07
Indlæg ialt: 875
Skrevet kl. 12:14
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 1 person

Det er da herligt at vi  kvit og frit kan jage en befolkningsgruppe, som var det middelalderens pest

der var kommet til byen. Vi kan jo ende med at leve som human-robotter der kun kan fungere under

love og regler, for til sidst at kaste os som lemminger ud over afgrunden. Skal der ikke være plads

til at nyde tilværelsen  ?   Spørger en ikke-ryger Smile

 

 

Tilmeldt 8. May 07
Indlæg ialt: 4467
Fra  Remy Skrevet kl. 12:16
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,0 stjerner givet af 1 person

Hvad så med ikke rygeren han må så ikke nyde tilværelsen?

Fra Herning
Tilmeldt 17. Jun 07
Indlæg ialt: 875
Skrevet kl. 12:26
Hvor mange stjerner giver du? :

" Hvad så med ikke rygeren han må så ikke nyde tilværelsen? "

 Jo da. Det er jo det jeg gør.

 

Side 1 ud af 8 (77 indlæg)