Kristoffer Hjerrild
Følg mig på min blog http://kristoffer-hjerrild.dk

Køb et Amino Sponsorlink

Seneste indlæg

Tags

Syndication

  • E-mail: Abonner
  • E-mail abonnenter: 5

Arkiv

Duplicate Content er genialt!

Fuck alle SEO folk der siger at Duplicate Content er skidt!  Big Smile

Jeg får nok en masse tæsk efter det her indlæg, men jeg synes lige jeg ville skrive det da jeg har haft stor gavn af at fokuser på Amino og Facebook med duplicate content(dvs. kopiere mine blogindlæg til Aminoblog og Facebook Væg) og er det virkelig altid så slemt når jeg har haft succes med det?

I de første 3 måneder af min blog’s liv gjorde jeg ikke så forfærdelig meget ud af at markedsføre den igennem socialemedier og lignende. Jeg skulle lige i gang og vende mig til at blogge. Det ændrede jeg for et par uger siden ved at kopiere mit indhold på min blog til Facebook og Amino og jeg har haft stor succes med det. Hvis du ønsker at læse mere om hvad jeg gjorde for at få 3 gange så mange besøgende så kig her.

Jeg kom derfor til at tænke på om det er så ekstremt vigtigt at min blog ligger rigtig godt på Google men er usyndlig på Amino hvor alle brugere kunne være potentielle besøgende?

Hvad er vigtigst? at du ligger lidt bedre på google? eller at andre iværksættere kan læse om dig på deres fælles samlingssted? Det hjalp i hvert fald mig gevaldigt da jeg fik langt flere besøgende og kom med i Amino Nyhedsbrevet i går . Smile

Og jeg ved godt man også kunne skrive resume og lignende på fx Amino men det synes jeg er ret tidskrævende. Derudover ved jeg godt at duplicate content kan medføre at siden helt forsvinder fra google.

Jeg vil lige afslutte med at nævne at dette blot var min oplevelse med Duplicate Content og det betyder ikke at jeg mener det generelt er bedre eller kan anbefales.

Se flere blogindlæg her 

Kommentarer

Anonymoussagde:

Hej Kristoffer.

Jeg kan godt følge dig langt hen ad vejen. Jeg havde sidste år en anden amino-diskussion med visse SEO folk. Så fuldopbakning her fra.

#marts 17, 2010 7:41

Kristoffer Hjerrildsagde:

Ja jeg synes i hvert fald i dette tilfælde at jeg ser mange fordele i det. Det er selvfølgelig klart at hvis man fx har en webshop og kopiere statiske tekster fra andre er det som at skyde sig selv i foden :)

#marts 17, 2010 8:23

Frank Hellerup Madsensagde:

Hej Kristoffer,

Hvis man vælger at ignorere SEO fuldstændig og satse på andre metoder at få læsere på, så skal man naturligvis ikke bekymre sig om duplicate content. Man kan også ignorere al snak om teknik, søgemaskinernes retningslinier, hvordan man bør skrive tekster og meget mere.

Hvis man på den anden side gerne vil tiltrække besøgende til sin hjemmeside fra søgemaskinerne, er duplicate content et fænomen, man skal tage alvorligt. Og der er ret mange brugere på søgemaskinerne..

Sådan er der forskellige tilgangsvinkler.

#marts 19, 2010 6:13

Thomas Rosenstandsagde:

Det er jo én måde at se det på. Kan du hyres til at overbevise mine kunders konkurrenter om det rigtige i det? Det kunne være ret effektivt ;-)

Spøg til side: Det er, som Frank skriver. Hvis søgemaskinerne ikke er eller skal være den primære trafikkilde, er der intet i vejen for at springe op og falde ned på duplicate content.

Jeg kan ikke helt forstå, at du siger fuck alle, der arbejder med SEO? Trafikoptimering fra Facebook etc. er jo ikke SEO - og jeg kender ingen SEO folk, der ikke er enig med dig, at duplicate content er ligegyldigt, hvis søgemaskinerne er ligegyldige ;-)

Men handler det om SEO, er duplicate content noget værre noget - det er du sikkert heller ikke uenig i?

#marts 20, 2010 3:35

Kristoffer Hjerrildsagde:

Ja men jeg er jo på mange måder enig i det du siger. Jeg er bare i en situation hvor de besøgende primært kommer fra Amino og Facebook. Det er selvfølgelig rigtigt at det kunne give en effekt hvis jeg fokuserede mere på Google og fik flere besøgende derfra men nu har jeg valgt at fokusere anderledes.

Tak for kommentarene :)

#marts 20, 2010 6:23

Thomas Rosenstandsagde:

Måske skal dette lige med:

In a recent interview  with Google’s Matt Cutts, he suggests solving the problem of duplicate content at different URLs:

   "Typically, duplicate content is not the largest factor on how many pages will be crawled, but it can be a factor. My overall advice is that it helps enormously if you can fix the site architecture upfront, because then you don’t have to worry as much about duplicate content issues and all the corresponding things that come along with it."

Det kan være, du skal tage Matt Cutts med i din venlige bøn om at fucke os alle? ;-)

#marts 23, 2010 2:05