Hej,
Jeg har kigget under øvrige bilag og i kassekladde men kan ikke finde konti for postering af løn til ansatte. Kan heller ikke oprette konti til det.
Mvh
Jens
Jeg hopper med på vognen hér , og søger lidt ala det samme spørgsmål.
Jeg tror dog godt , at du kan oprette konti på kontoplanen til det. Men spørgsmålet er hvor. For jeg har oprettet en konto der hedder Lønninger.
MEN - jeg mangler en til A-skat og AM-bidrag , og her ved jeg ikke hvor jeg skal "smide" dem ind. ?? - og hvordan de skal modposteres mv.
Lidt ærgerligt, at I ikke har denne feature inde automatisk - da selv mange mindre virksomheder har ansatte. :(
Hej begge,
Vi tilføjer snart en ekstra type virksomhed, som hedder "Enkeltmandsvirksomhed med løn". Lige nu er lønkonti kun med når man opretter et selskab (ApS eller A/S).
I kan evt. tilføje dem manuelt:
Dinero - Danmarks nemmeste regnskabsprogram - Få en gratis konto på dinero.dk
Problemet er at hele kategorien under kontonumre der starter med 31 i kontoplanen er spærret så man ikke kan oprette konti med de numre.
Er der sket mere i den her sag?
Ville jo gerne have udbetalt løn sådan inden året er omme :-)
Hej Mikeal
Desværre ikke, det bliver nok først en gang i 1. kvartal.
De bedste hilsnerMorten
På tide at skifte ejendomsadministration? - Få 3 tilbud her