Freelance opgave: Udvikle NFL-spil med brugerdatabase

Beskrivelse af opgaven:

Vi ønsker at få udviklet et lille NFL-spil, der i alt sin enkelthed går ud på, at man skal vælge 10 spillere til 10 hold. Der er ca. 100 spillere at vælge mellem, og når man har valgt en spiller til et hold, kan han ikke vælges af andre.
Spillet skal spilles af en enkelt person, der selv vælger de 10 spillere han ønsker ud fra listen. Når han har valgt sine 10 spillere klikke han Gem og så er hans valg indtil videre låst. Han kan stadig logge ind og ændre dem inden en given dato.
Spillet kan også udvides, så der vælges for alle 32 NFL-klubber.
Vi ønsker at brugerne afgiver navn og kontaktoplysninger for at kunne deltage.

Om vores virksomhed:

Amerikansk football-website, der fokuserer primært på NFL, men også leverer nyheder og videoklip fra College og den danske Nationalliga

Oprettet:

25-04-2014 - kl. 21.44

Afregningsform:

Fast pris

Budtype:

Lukket bud

Anslået budget (ekskl. moms):

500 kr. - 5.000 kr.

Kategori:

Desktop & Webudvikling -  Div. IT & Programmering

Deadline for bud:

30-04-2014

Kommentarer

Frederik H
Frederik H kommenterede: 27-04-2014 14:08:28

Det lyder som en sjov opgave. Jeg har et par spørgsmål:

1) Hvornår skal spillet være klar til brug?

2) Hvilke tekniske krav og sepcifikationer er der? Kører jeres server fx PHP/MySQL?

3) Leveres klublogoer, spiller-portrætter og eventuel baggrundsinfo af jer, eller er det en del af ogpaven at indsamle disse? Eller optræder spillere og klubber kun ved navn?

4) Hvis brugernes spillervalg gemmes i databasen, skal der så designes et interface, hvor I som administrator kan logge ind og få overblik over alle spillere og deres valg?

5) Hvordan afvikles selve spil-delen? Er det en gætteleg om holdopstillinger, hvor I manuelt går ind og kårer en vinder, eller skal der afvikles virtuelle kampe imellem de valgte hold eller lignende?

6) Skal brugerne kunne se hinandens valg noget sted på sitet?

Mvh Frederik

Claus Elming
Claus Elming kommenterede: 29-04-2014 15:31:16

Hej Frederik
Lidt svar på din mail

Re 1) Hvornår skal spillet være klar til brug?

Vi er meget sent ude, så det kan godt være at vi bare skal gemme det næste år, men hvis du kan have det færdigt søndag vil vi bruge det allerede i år (det skal i givet fald køre fra mandag til torsdag.

Re 2) Hvilke tekniske krav og sepcifikationer er der? Kører jeres server fx PHP/MySQL?

Ingen specs andet end vi gerne vil registrere brugerne og naturligvis gemme deres valg, så de kan vende tilbage til dem og ændre dem. Og ellers MySQL som kombineres med PHP.

Re 3) Leveres klublogoer, spiller-portrætter og eventuel baggrundsinfo af jer, eller er det en del af ogpaven at indsamle disse? Eller optræder spillere og klubber kun ved navn?

Du får alle logoer og spillerportrætter mm. fra os.

Re 4) Hvis brugernes spillervalg gemmes i databasen, skal der så designes et interface, hvor I som administrator kan logge ind og få overblik over alle spillere og deres valg?

Ja, det ville vel være meget cool, og statistik på valgene kunne også være fedt. Så og så mange har valgt ham her nr. 1

Re 5) Hvordan afvikles selve spil-delen? Er det en gætteleg om holdopstillinger, hvor I manuelt går ind og kårer en vinder, eller skal der afvikles virtuelle kampe imellem de valgte hold eller lignende?

Det er ikke som sådan et spil, men mere at brugerne selv sætter deres Draft-picks og efterfølgende kan klappe sig selv lidt på skulderen og sige: Wauw - jeg var god :-)

Re 6) Skal brugerne kunne se hinandens valg noget sted på sitet?
Ja, når draften begynder natten til fredag kl 02 åbner vi op, så brugerne kan se hinandens valg.

Håber det giver mening, lad mig vide hvad du tænker :-)

Mvh
Claus

Har du spørgsmål til opgaven? Skriv det her:

Bemærk! Tekst må ikke indholde bud eller kontaktinformationer

Afgiv dit bud

Kan du løse denne opgave? Giv dit bud nu! Tilmeld dig gratis eller log ind – Klik her

Bud ekskl. moms i hele kroner:

Beskriv hvordan du vil løse opgaven:

  • Vedhæft fil(er) max 10 MB pr. stk.
  • X
    X
    X
    X
    --- eller ---
    Den fil, du har valgt, allerede er fastgjort.

Bud fra freelancere

Navn Område Dato Karakter Bud Status
Frederik H København Ø, Danmark 30-04-2014 - kl. 22.53
  • Baseret på 11 anmeldelser

Lukket bud

Afgivet
Mads Pedersen Vissenbjerg, Danmark 28-04-2014 - kl. 12.13
  • Baseret på 1 anmeldelser

Lukket bud

Afgivet
Jørgen Christiansen Aarhus C, Danmark 26-04-2014 - kl. 06.56
  • Baseret på 10 anmeldelser

Lukket bud

Afgivet
Denni Pultz Gottfredsen Viby J, Danmark 25-04-2014 - kl. 22.51
  • Baseret på 0 anmeldelser

Lukket bud

Afgivet