Freelance opgave: SEO/SEM optimering

Beskrivelse af opgaven:

Vi startede for små 4 år siden hvor jeg fik ideen med at lave guidede kulinariske byvandringer i København. Turen startede det første 1-2 år alene i København. For et par år siden startede vi så småt op i Stockholm og lidt senere i Oslo.

På sigt kunne jeg godt tænke mig at være nordeuropas førende udbyder af foodtours - dvs. hvis man fx bor i Amsterdam eller Helsinki og er en "foodie" og ønsker lave foodtours kan man lægge sig ind under foodtours.eu "hatten. Det er næppe realistisk at vi vokser særlig meget men måske 1-2 lande kommer på i løbet af de næste par år (fx Helsinki og Tallin har vi kontakt med).
Tripadvisor er vores væsentligste kilde til gæster - vi ligger særdeles pænt rated i alle 3 lande - men har også et samarbejde med stort set alle DMC'ere (som reelt er de store bureauer som modtager udenlandske gæster - og skal give disse gæster en god oplevelse; hvor foodtours ofte bliver tilvalgt). Ligeledes samarbejder vi med en række website-udbydere som fx GetYourGuide, Viator med flere som sælger vores produkt - og de får en procentdel. Endelig sælges vores produkt i København fx også igennem Øresundsbroen som har særlige tilbud. Krydstogtgæster finder heller ikke sjældent vores produkt på nettet samtidig med flere danske virksomheder sender grupper på vores tur - når de typisk har udenlandske gæster på besøg.
Jeg ønsker bud på SEO/SEM etc. optimering som vi ikke har brugt noget som helst af indtil videre. Det er pt. ikke relevant med adwords eller lignende.

Om vores virksomhed:

Se ovenfor

Dine nødvendige færdigheder:

SEO/SEM erfaring.
- gode referencer vægtes højt
- prisen per time skal angives
- fast pris for analyse-arbejdet skal angives (engangsbeløb formoder jeg)
- indikation for et månedligt budget for at sikre optimal SEO/SEM for alle 3 lande

Oprettet:

25-11-2015 - kl. 14.59

Afregningsform:

Pris pr. time

Budtype:

Åbent bud

Timepris (ekskl. moms):

300 kr. - 1.000 kr.

Varighed:

6 - 12 måneder

Timer pr. uge:

Kategori:

SEO -  Diverse SEO

Deadline for bud:

30-11-2015

Har du spørgsmål til opgaven? Skriv det her:

Bemærk! Tekst må ikke indholde bud eller kontaktinformationer

Afgiv dit bud

Kan du løse denne opgave? Giv dit bud nu! Tilmeld dig gratis eller log ind – Klik her

Bud ekskl. moms i hele kroner:

Beskriv hvordan du vil løse opgaven:

  • Vedhæft fil(er) max 10 MB pr. stk.
  • X
    X
    X
    X
    --- eller ---
    Den fil, du har valgt, allerede er fastgjort.

Bud fra freelancere

Navn Område Dato Karakter Bud Status
RadarSofthouse ApS København K, Danmark 27-11-2015 - kl. 00.50
  • Baseret på 2 anmeldelser

550,00 DKK

Afgivet
Mads Nørgaard Lauridsen - Adwords konsulent Aarhus C, Danmark 26-11-2015 - kl. 15.17
  • Baseret på 3 anmeldelser

5000,00 DKK

Afgivet
Emil Nielsen Åbyhøj, Danmark 26-11-2015 - kl. 14.36
  • Baseret på 0 anmeldelser

250,00 DKK

Afgivet
David Ekberg Skovlunde, Danmark 26-11-2015 - kl. 10.56
  • Baseret på 3 anmeldelser

200,00 DKK

Afgivet
Konrad Kujawski Åbyhøj, Danmark 25-11-2015 - kl. 22.45
  • Baseret på 1 anmeldelser

1,00 DKK

Afgivet
Jakob Wolff Frederiksberg, Danmark 25-11-2015 - kl. 20.38
  • Baseret på 1 anmeldelser

495,00 DKK

Afgivet