Beskrivelse af opgaven:
Vi har en mindre digital opgave, hvor der skal bruges en dygtig programmør.
Opgaven er programmering af et micro site.
Det pågældende site indholder 2 sider. En startside (index.html) og en underside (about.html)
Vi har udviklet 3 forskellige versioner af det pågældende site (Responsive) desktop, tablet og phone.
Alle 3 versioner er udviklet i dreamweaver og ligger derfor som html med tilhørende style sheets (CSS).
Opgaven udspecificeret:
1: På startsiden (index.html) skal der udvikles en image slider og den skal selvfølgelig være responsive. Det skal være en standard image slider, altså ingen smarte effekter. Se vedhæftet video animation. Vi tænker at det måske kan laves i jquery eller css?
2: Dette punkt er vanskeligt af beskrive se derfor vedhæftet video animation. Når underside (about.html) bliver kaldt ind i browser vinduet (viewport) så skal den slide op fra bunden af image slider. Samtidig skal startside (index.html) bunden skubbes ud af browser vinduet (viewport). Se vedhæftet video animation. Vi ved ikke om det kan laves i jquery eller css? eller nået andet?
3: Klargøring af det pågældende site så det kan komme online. Det vil sige knapper skal linke til de rigtige ting osv.
Det pågældende site skal ikke opdateres så CMS er ikke nødvendigt.
Som udgangspunkt behøver den person der får opgaven ikke at arbejde i Dreamweaver. Vi ved godt at det måske ikke er det program som programmører fortrækker. Bruger man et andet program så håber vi at man kan genbruge de html og style sheets som er udviklet.
Se de 2 vedhæftet video animationer og PDF-filen Development guidelines. Så giver det hele lidt mere mening.
Oprettet:
04-04-2016 - kl. 22.00
Afregningsform:
Fast pris
Anslået budget (ekskl. moms):
5.000 kr. - 50.000 kr.
Kategori:
Desktop & Webudvikling -
Div. IT & Programmering
Deadline for bud:
08-04-2016
Filer vedr. opgaven: