Beskrivelse af opgaven:
Web-programmør søges til programmering og design af web-portal.
Portalen er til skolebrug, og web-programmøren får følgende opgaver:
1) Design af portal, der præsenterer 100 organisationer, der skal have hver deres side på portalen. En organisations-side har som standard noget tekst, foto og organisationens logo, samt link til organisationen hjemmeside. Programmøren skal designe systemet så det er nemt for en ukyndig, at lægge denne standard information op (eller fjerne den), eller oprette en ny organisation, så programmøren kun bruger sin tid på det "krævende".
2) Der skal være mulighed for superbrugere for at udvide en organisations-side med blog.
3) Portalen er til skole-brug, og siden skal derfor sættes op til UNI-login.
Krav til programmør af UNI•Login integration
Programmør bør have kendskab til web programmering og basale kryptografiske algoritmer, såsom MD5, SHA1 og Base64.
For at kunne anvende infotjenesten skal programmøren have et praktisk kendskab til programmering med Webservices i SOAP. Herudover er det en stor fordel, hvis vedkommende kender UNI•Login fra praktisk brug.
4) Diverse ønskede. ,emn ikke afgørende funktioner: a) Mulighed for at lave promotions på siden, fx. nyheder fra en deltagende organisation, med link til deres side, på portalen. b) Konkurrencer c) afstemninger d) signup til nyhedsbrev, evt. med opt-in på bestemte emner.
4) Web-programmøren skal have gode referencer fra andre hjemmesideopgaver.
Om vores virksomhed:
En lille social økonomisk virksomhed, der med succes har udgivet sin første bog "Små Visioner", der blev præsenteret på årets folkemøde. Udsendes som boggave til samtlige landets folkeskoler og gymnasier mv. til efteråret og hjemmesiden skal supplere bogen. Mulighed for unik branding af udvikleren.
Dine nødvendige færdigheder:
Word press virker som et oplagt valg til siden, og derudover forventes flair for grafisk design, usability, samt ifm UNI-login:
kendskab til web programmering og basale kryptografiske algoritmer, såsom MD5, SHA1 og Base64.
For at kunne anvende infotjenesten skal programmøren have et praktisk kendskab til programmering med Webservices i SOAP. Herudover er det en stor fordel, hvis vedkommende kender UNI•Login fra praktisk brug.
Oprettet:
04-08-2017 - kl. 08.39
Afregningsform:
Fast pris
Anslået budget (ekskl. moms):
Ikke sikker
Kategori:
Desktop & Webudvikling -
WordPress
Deadline for bud:
13-08-2017