JA! Gu' fanden er det da sikkert hårdt at sige nej til at de må komme til landet, men knap 10% af Danmark består i forvejen af indvandrere, og det er rigeligt - FOR NU! Det er snart tid til at vi bruger en masse penge på at komme på toppen igen, i stedet for at smide milliarder af kroner efter andre, hvis problem vi ikke havde før.
DF's retorik, og det faktum, at der er så mange, der støtter dem gør, at højtuddannede udlændinge forsvinder ud af landet (personligt kender jeg mange læger og lægestuderende, som er eller vil flytte til udlandet pga. miljøet her i landet).
De fattige indvandrere har normalt ikke råd til at flytte til udlandet - de rige indvandrere har råd til det. Tilbage står man med statistikker, der viser, at indvandrere er en byrde for samfundet.
Det er lidt for nemt bare at smide en "lov" i debatten - og derved lukke den.
Mon ikke mange vil give mig ret i at DF har både racistiske og småfascistiske undertoner i deres politik og udtalelser af og til..? Jeg vil ikke kæde dem sammen med Hitler som nogle gør. Men de har været med til at gøre livet for surt for mange almindelige udlændinge/indvandrere i dk.. På den måde måde er de uanstændige.
På den anden side fik de også åbnet den tabubelagte indvandrerdebat, og fik nogle facts på bordet om bl.a. tvangsægteskab,æresdrab, socialt bedrageri ( i sommer fangede de en del i lufthavnen på vej til hejmlandet på kontanthjælp..) . Så vi har gjort op med den pladderhumanisme der har skæmmet dansk indvandringspolitik-- og det ser jeg meget godt i. Nu mangler vi bare at DF begynder at opføre sig mere rationelt og anstændigt i deres syn på folk med andre hudfarver end den Pia K har.
Så: mit syn på DF er lidt dobbelt. De er ikke kun en belastning er min konklusion.
Hvis du ser på metoderne til at opnå opbakning i befolkningen i 30ernes tyskland i forhold til DK igennem de seneste 15 år vil du ret hurtigt opdage at der er tydelige paraleller i den måde man fremmedgør udvalgte befolkningsgrupper på for at udnytte folks utryghed eller angst til at opnå en magtbase selv.
Bush regeringen i USA dyrkede i særlig grad også denne metodik og det er set mange andre steder i verden også igennem tiden.
Det ændre dog ikke på at nazisterne i Tysklands 30'ere var nogle af de første som for alvor brugte det strategisk i en så omfattende grad og det er _præcist_ det samme som DF har gjort for at opbygge store delen af sin magtbase igennem de seneste 15 år.
Det er historisk faktuelt og en hver historiker eller politolog vil kunne bakke op om ovenstående.
Fashion-Seller skrev blandt andet: "De er ved at være på niveau med vores "gode ven" Adolf, hva angår smedekampagner og virkemidler", hvis man forstår den rigtigt, så er det ikke så skide positivt igen, og jeg er ikke enig, derfor 1 stjerne.
Synes du selv DF er positive?
Okay så skulle du prøve at kigge på, med hvilke midler Det Tredje Rige blev opbygget...
Det kan så godt være, at DF har opfrisket dem, og gjort dem 2010-2011 agtige, men selve grundideen samt virkemidlerne er de samme...
Hvis du ser på metoderne til at opnå opbakning i befolkningen i 30ernes tyskland i forhold til DK igennem de seneste 15 år vil du ret hurtigt opdage at der er tydelige paraleller i den måde man fremmedgør udvalgte befolkningsgrupper på for at udnytte folks utryghed eller angst til at opnå en magtbase selv.
Bush regeringen i USA dyrkede i særlig grad også denne metodik og det er set mange andre steder i verden også igennem tiden.
Det ændre dog ikke på at nazisterne i Tysklands 30'ere var nogle af de første som for alvor brugte det strategisk i en så omfattende grad og det er _præcist_ det samme som DF har gjort for at opbygge store delen af sin magtbase igennem de seneste 15 år.
Det er historisk faktuelt og en hver historiker eller politolog vil kunne bakke op om ovenstående.
Fedt at der er andre, som udtaler sig med fakta, og ik bare bruger deres "holdning"... Eller "det jeg synes"...
DFs virkemidler er præcist de samme, som Adolf brugte. Måske bare i en nyere version og i farver ;D
jeg er ikke en der stemmer DF , med det overskred min grænse denne sammenligning med især adolf .
jeg er især sur over sammenligning med adolf og de 2 verdens krige at der ikke var nogle forskel i virkemidler DF bruger og Adolf bruger , når man bare siger på 3 linjer 3 teksten uden at bruge en god tid hvorfor
Det er en af de enkle gange jeg vil kræve man tager sig den tid det nu engang går at skrive hvorfor du mener det , det kan blive et omfattende indlæg , med det ville jeg ikke normalt kræve ,med nu er det en sammenligning med jøde udryddelse og det der skete og de langt over 100 millioner mennesket der dødet i de 2 krige , at det derfor overskred min grænse og især ikke gider lave et indlæg på over 3 linjer om det , jeg havde nok regnet med 20-30 sider kombineret med links der forklaret denne ekstrem tragedie kan sammenlignes med DF og ADOLF
Der er ingen, og jeg siger det gerne igen, INGEN, som har sammenlignet DF med 1. eller 2. verdenskrig. Heller ik med de grusomheder, som der skete i de to krige.
Der sammenlignes med måden, hvorpå Adolf opbyggede Tyskland i 1930´erne, og skabte Det Tredje Rige, som senere gik i krig...
Ikke megen tolerance at spore herinde - måske kun over for amino elitens politiske overbevisninger.
Jeg synes det er en fin video, godt lavet, godt sunget, godt markedsført - den tjener sit formål ganske fint, fra en kommunikativ synsvinkel.
Helt enig, videoen rammer målgruppen lige mellem øjnene, dygtigt gjort, stor respekt for det. Men når det er sagt, kan jeg godt have min mening om DF og jeg syntes videoen, partiet og målgruppen er rædselsfulde.