Fredag, 18. november 2011 09:00 - 10:00
Der vil på webinaret blive gennemgået de to primære måder at blive fundet på, på google - via annonceret marketing og organisk optimering.
Det bliver forklaret, hvilke tekniske forhold, der skal tages hånd om, før man begynder at bruge tid på tekstmæssig optimering af ens egen hjemmeside, samt linkbuilding.
Der bliver lavet en live gennemgang af en hjemme- side/shop, med input til mulige optimeringer.
Foredragsholder: Frank Jul Larsen Pris medlem af Gate2more: 49,- + moms Pris ikke-medlem: 79,- + moms
|
Tirsdag, 08. november 2011 20:00 - 21:30
Webinaret tager sit udgangspunkt i den aktuelle situation i samfundet med økonomisk usikkerhed og vigende tillid og tro på autoriteter, og stiller spørgsmålet: Hvad skal der til for at opnå kundernes og forbrugernes tillid og loyalitet i 2011 og i årene fremover?
Vi kommer ind på den traditionelle reklame og dens effekt, og bevæger os ud på onlinemedierne, og ser på hvorfor et fænomen som Facebook, med en bruger- skare på over 2,8 mio. aktive danskere, har fået en så stor indflydelse på vores kultur og sociale liv.
Hvordan forholder vi os til det, når vi skal markeds- føre os?
Foredragsholder: Hans Tosti Pris medlem af Gate2more: 99,- + moms Pris ikke-medlem: 149,- + moms
|
Randers Erhvervs- og Udviklingsråd (Randers)
Fredag, 28. oktober 2011 09:00 - 12:00
På dette kursus bliver du introduceret til: Traditionel netværksteknik med det nyeste inden for området NetWeaving. Mange finder traditionel Networking frembusende, overfladisk og næsten uetisk. De nyeste metoder har en sympatisk og særdeles effektiv tilgang til kontaktformen. Hvordan får man networking til at fungere i e-netværk? Personlig fremtræden - hvor det handler om at optimere dine forcer: - Performance-teknik - Troværdighed og personlighed - Fra nervøsitet til karisma - Gennemslagskraft
Der vil være praktiske øvelser og du vil komme til at networke med de øvrige deltagere. Kurset henvender sig til alle der ønsker at blive effektive og succesfulde networkere.
Alle der deltager i kurset får gratis bogen: Networking - en professionel disciplin
Underviser: Simone Lemming Andersen Pris: 695,-* + moms
*) Deltager du i webinaret Netværk og Performance d.10.10 - og er du medlem af Gate2more fratrækkes prisen 99,-. Gælder ved tilmelding inden 17.10.11.
|
Mandag, 10. oktober 2011 09:30 - 10:15
Skab din personlige stil!
Vil du løfte networking op på et højere niveau, er det vigtigt at se på egne ressourcer og muligheder og udnytte disse optimalt.
På dette webinar bliver du kort introduceret til: - Traditionel netværksteknik med det nyeste inden for området NetWeaving - Hvordan optimerer jeg min indsats og mit udbytte i både de elektroniske og fysiske netværk? - Personlig fremtræden - hvor det handler om at optimere dine forcer. - Performance-teknik
Webinaret henvender sig til dig der ønsker at blive en aktiv og attraktiv networker. Er du medlem af Gate2more, og tilmelder du dig også kurset d. 28.10, fratrækkes deltagerprisen på dette webinar, i prisen på det opfølgende kursus.
Underviser: Simone Lemming Andersen Pris medlem af Gate2more: 99,- + moms Pris ikke-medlem: 149,- + moms
|
Fredag, 07. oktober 2011 09:00 - 10:00
Alle taler om, at det er et must at bruge video i sin markedsføring, men hvordan kommer man i gang?
På dette webinar får du et indblik i hvordan du griber arbejdet an med at få produceret en videopræsentation, der fortæller den rigtige historie.
Gennem eksempler kommer vi omkring virkemidler, genrevalg, lyssætning, musik, speak, efterredigering og overvejelser omkring budget.
Efter webinaret kan du stille spørgsmål på chat og på mail.
Foredragsholder: The Blue Room, Århus Pris medlem af Gate2more: 99,- + moms Pris ikke-medlem: 149,- + moms
|
den Utraditionelle (Randers)
Onsdag, 28. september 2011 19:00 - 21:15
Radioguru Palle Bo fortæller i et spændende og provokerende foredrag, hvilke ti ting enhver annoncør bør vide omkring en radiokampagne, og de syv ting, man aldrig må gøre – med mindre man har det fint med at smide penge ud ad vinduet.
Efter foredraget får alle deltagere lavet et nyt profilportræt, som kan bruges til både nettet, visitkort og brochurer m.v.
Ole Jakobsen, den Utraditionelle fortæller om billeder og brugen af billeder. Vi lever i et visuelt samfund hvor billeder får større og større betydning. Derfor er det vigtigt, at det er de rigtige billeder, som bliver brugt. Det gælder for både personbilleder, produkt- billeder og virksomhedspræsentationer.
Pris medlem af Gate2more: 319,- + moms Pris ikke-medlem: 439,- + moms
|