Henriette Hansen

Brugerprofil
Henriette Hansen

Henriette Hansen

Scion DTU

Roskilde, Danmark


  • Skype:
MSN: Facebook:https://www.facebook.com/... Twitter: LinkedIn:http://Det Grønne Iværksæ... Website:http://dgih.dk/ Kontakt tlf. Nummer:22351683
Danish Tech Challenge: åbent for ansøgninger om attraktive pladser

Scion DTU (Lyngby)

Torsdag, 31. marts 2016 08:00 - 16:00

Danish Tech Challenge byder på en unik blanding af kreativ teknologi og forretning. Under et 4-måneders acceleratorprogram, vil vi analysere og udvikle jeres virksomhed og lade jer blive en del af et elite netværk. Danish Tech Challenge vil være det bedste sted i Danmark at fremskynde udvikling-
en af jeres hardware virksomhed. Vi er placeret på Scion DTU, på campus ved DTU, et af de førende tekniske universiteter i Europa. Ved afslutningen af programmet, vil de udvalgte virksomheder konkurrere om hovedpræmien på 500.000 kr.

Blandt de mange ansøgere vælges de 20 bedste og de tilbydes bla:
Hvad får de udvalgte deltagere:
• 4-måneders acceleratorprogram fra august til december 2016
• Kontorplads på Scion DTU
• Adgang til prototypefacilitet
• Adgang til eksperter, rådgivere og mentorer
• Individuel finansieringsstrategi
• Adgang til investorer
• Daglig sparring med andre dedikerede hardware iværksættere.
• Muligheden for at vinde 500.000 kr (Industriens Fonds iværksætterpris)

Orientér dig i aftale- og patentjunglen

(Roskilde)

Tirsdag, 25. august 2015 15:00 - 17:00

Iværksættervirksomheder kan have udfordringer med at få lavet de nødvendige aftaler, fordi de ikke er bekendt med ”rettidig omhu” i forhold til hvem’, ‘hvorfor’, ‘hvordan’.

Før eller siden spiller patentrettigheder ind i aftalerne og det er vigtigt at have lidt grundlæggende viden om sine rettigheder. Tillige skal man huske, at de aftaler der indgås, også skal være interessante for en potentiel investor.

Gå hjem mødet indledes med generelle betragtninger, – inden der laves aftaler, og derefter ser vi konkret på kontrakter, aftaler og patenter.

Se invitation til gå-hjem-mødet her: http://www.sciondtu.dk/arrangementer/orienter-dig-i-aftale-og-patentjunglen/

Masterclass i Kapitalfremskaffelse til virksomheder med cleantechløsninger

Det Grønne Iværksætterhus (Roskilde)

Tirsdag, 16. juni 2015 09:00 - 13:00

Risikovillig kapital til cleantechvirksomheder

Har din virksomhed grønne løsninger, og er I på udkig efter risikovillig kapital?
Kom til Master Class den 16. juni 2015 og bliv klædt på til processen.

Dagens oplægsholder er Keystones, som er specialister i at rejse kapital og har hjulpet med at tiltrække mere end 100 mio. kr. til danske startups. Keystones gennemgår en række cases, dykker ned i udvalgte ’term sheets’ og giver individuel sparring til deltagerne, enten på selve dagen eller efterfølgende (dette kræver dog at man får tilknyttet sin virksomhed til Det Grønne Iværksætterhus).

Se mere information og tilmeldingsdetaljer her:
http://dgih.dk/arrangementer/masterclass-i-kapitalfremskaffelse/

MasterClass i Kapitalfremskaffelse

Det Grønne Iværksætterhus (Roskilde)

Tirsdag, 16. juni 2015 09:00 - 13:00

Har din virksomhed grønne løsninger, og er I på udkig efter risikovillig kapital?
Kom til Master Class den 16. juni 2015 og bliv klædt på til processen.

Du får
• Konkrete input til din investorproces
• Indsigt i investorers screeningmetoder
• Mulighed for efterfølgende individuel sparring
Fem udfordringer, som Master Class giver dig svar på:
1. Få styr på din business case og brug den til at definere, hvem du skal i dialog med
2. Fastsæt din virksomheds kapitalbehov og værdisætning
3. Håndter investordialogen
4. Udarbejd effektivt materiale til potentielle investorer
5. Få mulighed for individuel sparring hos Keystones i månederne efter workshoppen

Mere information og tilmelding: http://dgih.dk/arrangementer/masterclass-i-kapitalfremskaffelse/

Vind 500.000 til din Hardware startup

Scion DTU (Lyngby)

Onsdag, 06. maj 2015 15:00 - 17:30

Arbejder du på et nyt fantastisk produkt? Så kan du blive optaget i Danmarks eneste program udelukkende for nystartede virksomheder, der arbejder med fysiske produkter. Bliv en del af et netværk dedikeret til hardware og få sat ekstra fart på udviklingen af din virksomhed gennem vores 4-måneders program.

Se invitation til kick-off den 6. maj her: http://www.sciondtu.dk/arrangementer/vind-500-000-kr-til-din-hardware-startup/

Læs mere om Danish Tech Challenge her: http://www.sciondtu.dk/netvaerk-innovation/dtc/

Deltag i Climate Launch Pad

Onsdag, 04. marts 2015 11:00 - 23:45

Varighed: 26 Dag(e)

ClimateLaunchpad er Europas største cleantech idekonkurrence.
Deltag og overbevis os om at din idé vil gøre verden grønnere…

Så får du:
• Adgang til Europas største cleantech netværk.
• Chancen for at vinde op til €10.000
+ adgang til Climate KIC’s 18 måneders accelerator program

Kursus i Salg og Markedsføring (2x4 timer)

Det Grønne Iværksætterhus (Roskilde)

Mandag, 08. december 2014 09:00 - 13:00

Kurset er for dig, som vil være bedre til salg ved at finde og tage kontakt til nye kunder. Markedsføring og salg hænger uløseligt sammen, men er to forskellige discipliner, som sammen med markedsanalyse og prisfastsætning udgør hele din ”salgsmotor”. På kurset får du værktøjer til at arbejde med alle disse discipliner. Der vil på modulet både være fokus på relevant teori og på praktisk salg og markedsføring, og der er indlagt en del øvelser, så du bliver trænet i salget af dit produkt/din service. Kurset kommer også omkring håndtering af sociale medier og hjemmesider.

Læs invitation og yderligere information om underviser og tilmeldingsprocesdure på: http://dgih.dk/arrangementer/kursus-salg-og-markedsdforing-2-x-4-timer/

Styrk din grønne forretningsmodel

Mandag, 29. september 2014 09:30 - 15:00

Varighed: 2 Dag(e)

’Grøn Kompetencepakke’ er et to dages modulært forløb, som indeholder seminarer og workshops du kan vælge til eller fra. Vi giver dig konkret viden og skærper din indsigt i grønne forretningsmodeller, så du kan imødekomme de særlige udfordringer, der er, når du vil styrke den grønne profil i din forretningsudvikling. Du stifter bekendtskab med relevante værktøjer, der er direkte anvendelige i din virksomheder, og styrker dine kompetencer i at blive grønnere og skabe grøn værdi.

Arrangementet er gratis.

Styrk din grønne forretningsmodel

Roskilde (Roskilde)

Mandag, 29. september 2014 09:30 - 15:00

Varighed: 2 Dag(e)

’Grøn Kompetencepakke’ er et to dages modulært forløb, som indeholder seminarer og workshops du kan vælge til eller fra. Vi giver dig konkret viden og skærper din indsigt i grønne forretningsmodeller, så du kan imødekomme de særlige udfordringer, der er, når du vil styrke den grønne profil i din forretningsudvikling. Du stifter bekendtskab med relevante værktøjer, der er direkte anvendelige i din virksomheder, og styrker dine kompetencer i at blive grønnere og skabe grøn værdi.

Arrangementet er gratis.

Grøn materiale- og symbioseworkshop

Erhvervsakademi Århus (Viby J.)

Torsdag, 08. maj 2014 09:00 - 15:30

Er industriel symbiose fremtidens ressourceeffektive måde at organisere produktion på globalt?

Et stigende fokus på ressourceeffektiv produktion og lukkede materialekredsløb præger ikke mindst Danmark. I denne workshop sætter vi fokus på de forretningsmæssige perspektiver og effekter af grøn symbiose. Vi indleder dagen med en C2C-materialeworkshop, der skal inspirere til nytænkning på området, mens eftermiddagen fokuserer på policy og forretningsmæssige aspekter.

Grøn materiale- og symbioseworkshop finder sted den 8. maj på Erhvervsakademi Århus i Viby J. Se invitation og program her:
http://dgih.dk/arrangementer/industriel-symbiose-cirkulaer-okonomi-og-gronne-forretningspotentialer/

12
Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
OK Læs mere