Amino Buzz er inaktiv. Vi henviser til kategorien “Iværksætternyheder” i Aminos forum. Klik her

Profil for Kasper Petersen

Profilbillede
Kasper Petersen
Aminomedlem siden: 16-11-2010
Statistik
Indsendte historier: 0 Har afgivet 1 stemmer på historier
Antal kommentarer: 3 Har afgivet 3 stemmer på kommentarer
Kasper Petersen har ikke indsendt nogle historier!
Profilbillede Kasper Petersen

Ifht registreringen, tror du så at effekten vil være stor? Jeg mener, hvor mange, som tidligere ikke har betalt, vil nu betale fordi SKAT gør det lidt mere besværligt at afholde konkurrencer korrekt?

Jeg tror ikke, det vil have den store effekt, men blot gøre det mere lidt mere besværligt for dem selv og de ervhervsdrivende, som i forvejen betalte. 

But I guess we'll find out soon! 

Skrevet den 26-06-2012 13:31
 
Profilbillede Kasper Petersen

@Erik: Min pointe er, at ser du på den tid som både erhvervsdrivende og det offentlige må bruge på dette, så virker det som helt forkert fokus på mig. For så vidt både afgift som registrering. Hvor mange arbejdstimer går der samlet med at få et relativt lille beløb tilført det offentlige?

Samfundsmæssigt må det handle om at have et brugbart output af det foretagede arbejde såvidt privat som offentligt applied, hvilket jeg bestemt ikke synes dette bærer præg af!

Skrevet den 26-06-2012 13:19
 
Profilbillede Kasper Petersen

Så på en konkurrence til eksempelvis et gavekort på 500 kr, skal jeg bruge tid og energi på at registrere denne enkelte konkurrence via Erhvervsstyrelsen. Samt naturligvis betale afgiften. Dernæst skal de registrere og administrere min tilladelse og betaling. Dette for at kunne indkræve (500-200)*0,175 = 52,5 kroner til statskassen.

Det var da en mærkelig måde at gøre det mere "nemt og fleksibelt" at være iværksætter og erhvervsdrivende i DK på. Samt ikke mindst en mærkelig måde at gøre arbejdet i den offentlige sektor mere efficient.

 

Skrevet den 25-06-2012 15:50
 
15
Afholder du konkurrencer – så husk at blive registreret
Hvis din virksomhed vil afholde en konkurrence for kunder med videre, skal du være opmærksom på, at du som nog... www.danskerhverv.dk
Indsendt d. 25. juni 2012 12:56 i E-handel & E-marketing
 
Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
Læs mere