Amino Buzz er inaktiv. Vi henviser til kategorien “Iværksætternyheder” i Aminos forum. Klik her

Profil for Thomas_ePay

Profilbillede
Thomas_ePay
Aminomedlem siden: 07-11-2007
Statistik
Indsendte historier: 1 Har afgivet 12 stemmer på historier
Antal kommentarer: 10 Har afgivet 13 stemmer på kommentarer
-1
AJAX loader
Derfor har PBS så travlt og er presset
Nu tror jeg at jeg er ved at forstå hvorfor at de altid har så travlt. De driver jo også en stor forældreporta... www.pbs.org
Indsendt d. 18. oktober 2011 14:24 i Diverse & Politik
 
Profilbillede Thomas_ePay

Hej Nikolaj, 

Hvilke problemer har dine kunder oplevet og hvor lang tid varede det? Vi mærkede intet hos ePay, men har også et "flergrenet" setup til indløserne. Håber det hele køre som det skal for dig.

Mvh
Thomas, ePay 

 

Skrevet den 24-10-2013 21:13
 
Profilbillede Thomas_ePay

Sikke da noget vrøvl, at der er tale om god vs. dårlig forretningssans i dette tilfælde.... (det er nok lidt mere kompleks end det) men det du inddirekte siger, er at Mærsk har en fordel, som andre ikke har... og de skulle lave det til en meget lavere pris.

Jeg spørger: hvorfor er der så ikke så mange firmaer der tilbyder det (det har jo været i licitation) og pumper al den olie op som ligger andre steder i Danmark, f.eks. rundt omkring de felter vi allerede har og nye områder på Grønland. Det har vel ikke noget at gøre med at det koster kassen, at opstarte udvindingen af dette og de regler og afgifter indenfor dette sikkert er super attraktive i DK (og ja vi har sikkert også de højeste afgifter på dette). Maersk har nu engang startet alt dette tilbage i 1975 og det de har fået ændret i de oprindelige tilladelser/afgifter siden er ikke småting... 

Men ok - det kan hurtig blive en politisk diskussion. Lad os sige til dem at de skal gøre det gratis for os og se hvor de så flytter deres forretning hen (90% af deres olie forretning er allerede i udlandet). Det er sikkert et glimrende nyt område for staten og vil skabe akutjobs.  

Skrevet den 06-03-2013 13:01
1       0      
 
Profilbillede Thomas_ePay

He He - kan se at dit brugernavn er "tænkstort". 

At vi har et selskb med uhørt store gevinster og at Mærsk har bedre forhold end andre selskaber i ligende situation (de har fundet -> opbygget markedet/felterne og nu tjener penge på det), er simpelthen ikke andet en jantelov. Selvfølgelig er der store penge at tjene på olie, men hvorfor gør vi det så ikke attraktivt for olieselskaber, at udvinde olien for os (det står dem jo frit for)?

Nå nej, skatteloft og transferpricing bliver de så mødt med. Norge gør det godt ja (men de har heller ikke skyklapper på).  

Skrevet den 06-03-2013 10:09
1       1      
 
Profilbillede Thomas_ePay

Det er da for engang skyld et skridt i den rigtige retning. 

Lad os håbe at de ser nogle positive resultater og får lyst til at lave nogle mere drastiske fradrag, f.eks. indenfor risiko og vækstkapital.  

Skrevet den 26-02-2013 20:45
2       0      
 
Profilbillede Thomas_ePay

Jeg ved ikke med den næste FB og hvorfor skulle man dog skabe det igen, men det er helt klart danske firmaer og navne man kan være stolte af !

Skrevet den 06-12-2012 23:24
1       0      
 
7
15 årig fikser ødelagte apple-produkter
15-årige Magnus Hønholdt fra Silkeborg fik en dag en god idé - i dag ejer han sin egen virksomhed, der reparer... www.tv2oj.dk
Indsendt d. 26. september 2012 17:38 i Innovation & Vækst
 
6
Skat: Nye regler vil ramme sort arbejde
Iflg. regeringen skal håndværkerregninger på over 10.000 kr. fremover betales elektronisk - via Dankort eller ... epn.dk
Indsendt d. 7. november 2011 16:50 i Diverse & Politik
 
8
Verdens første NFC-supermarked åbner i Danmark
I begyndelsen af det nye år vil verdens første NFC-supermarked åbne i Danmark, hvor kunder med mobiltelefonen ... ing.dk
Indsendt d. 30. oktober 2011 01:08 i E-handel & E-marketing
 
-1
Derfor har PBS så travlt og er presset
Nu tror jeg at jeg er ved at forstå hvorfor at de altid har så travlt. De driver jo også en stor forældreporta... www.pbs.org
Indsendt d. 18. oktober 2011 14:24 i Diverse & Politik
 
5
Der er marked for brugte varer..
Finanskrisen har fået danskerne til at sælge og købe brugte ting langt mere end tidligere. Taberne er butikker... epn.dk
Indsendt d. 23. september 2011 00:55 i Diverse & Politik
 
Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
Læs mere