Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Tweet |
Relaterede ToplistehistorierSe hele Toplisten for kategorien Marketing og Salg |
Relaterede BoblereVi kunne desværre ikke finde nogle relaterede boblere! |
Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Mala
Sjovt så forskellige mennesker tolker logoer :)
Gita Street
Mala, ja, det er det faktisk :-)
Jeg læste en bog om grafisk design af logoer. Der blev logoet for FedEX kritiseret som dårligt, da den har tunge og stive fonts som absolut ikke illustrerer den fart og effektivitet, det måske burde udstråle.
Tror jeg så 10 år senere læser et blog-indlæg om de mest geniale logoer. Det viser sig der er en pil gemt i logoet. Det tog mig et stykke tid at få øje på pilen - efter at have læst om den. Jeg ved dog ikke hvad det er med det logo og de farver.
Der er i hvert fald et eller andet de har gjort rigtigt, siden jeg synes jeg husker logoet og dets to lidt besynderlige farvevalgt nogenlunde korrekt. Jeg synes dog også det er et ekstremt stift og tungt logo.
Nu var det jo ikke fordi jeg dengang havde haft en fed ex jeg kunne hægte min hukommelse op til. På dansk er det jo egentligt et ret sjovt navn :-D
Volt & Volume
Ja, det er det. Og dog, jeg fornemmer lidt, at dem, der forholder sig negativt til artiklen faktisk ikke forholder sig til de viste logo'er, men at de bare føler sig provokerede af, at der er en, der beskæftiger sig professionelt med netop dette fagområde, som vover at udtale sig negativt om disse virksomhedsprofiler. Smag kan til en vis grad ikke diskuteres, MEN...det er ikke ensbetydende med, at flertallet ikke synes, at de pågældende logo'er er helt vildt grimme og uinspirerende. For mig er et klokkeklart eksempel herpå logo'et for Alm. Brand :-) Helt forfærdeligt, synes jeg :-)
Martin Thorborg
Et logo er nok det der har mindste at sige, om et firma får succes.
Det er tåbeligt, tidsspildende nørderi, der tager fokus væk fra det væsentligt.
At lave gode produkter og få dem solgt.
De bedste hilsner
Martin
Thomas Reberholt
Gita Street
Not everything that can be counted counts
- and not everything that fucking counts can be counted.
Volt & Volume
@M.T.: Jeg er helt enig med dig i, at det naturligvis ikke er logo'et, der afgør en virksomheds succes.
Men "tåbeligt, nørdet tidsspilde", dét, synes jeg, er at tage munden for fuld. Et flot logo - ligesom en flot hjemmeside - kan aldrig være dårligt for en virksomheds branding. For mig er det med til at skabe troværdighed og tillid. Det komminikereri mine øjne, at der er tænkt på det hele - at man har en professionel tilgang til tingene.
Volt & Volume
Rettelse: Der skulle have stået "Det kommunikerer i mine øjne, at..."
Daniel Bach
Selvfølgelig er et logo med til at skabe dit ansigt udadtil, men det er efter min mening ren genkendelsesværdi. Har svært ved at tro på, at et logo har indflyelse på om man handler eller ej - så skal det i hvert fald være yderst upassende! Er da selv fan af et godt logo, men det er også tit historien bag der er interessant. Kan endvidere forestille mig, at mange større og ældre firmaer ikke tør skifte logo - netop på grund af genkendelsesværdien...
I mine øjne er artiklen overdrevet, men den afgav jo en god diskution, som jeg formoder var formålet :)
Fortsat god aften!
/Daniel Bach
Claus Dittrich
Et logo kan være pænt eller grimt - det er sådan set ligemeget, bare det er "simpelt" - IMHO. Men hvis folk forbinder logoet med et produkt de kan li´ - så husker de som regel også logoet. Så det gælder om at lave "gode" produkter og simple logoer, så tror jeg at det hele spiller max. Hilsen Claus