Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Tweet |
Relaterede ToplistehistorierSe hele Toplisten for kategorien Innovation & Vækst |
Relaterede BoblereVi kunne desværre ikke finde nogle relaterede boblere! |
Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
jesperlh
Og vi er ret imponeret af hvor meget omtale vi har fået... :-)
Rasmus Limschou
Hej JesperH,
Spændende artikel og tillykke med omtalen.
Jeg sidder dog tilbage og undre mig en smule, da jeg flere gange er stødt på disse produkter i mit arbejde med "beverage" produkter.
Måske det er mig, som har misforstået noget omkring ideen?
Hvis det er muligt at få "rigtig" brus/kulsyre i produkterne, er det meget spændende.
jesperlh
Ideen om indhold i kapsler er alt andet end ny, alene navnet flavorcap er i brug på andre markeder. Der hvor vi adskiller os er at vores løsning gør at vi anevender standardskruelåg, og ikke på nogen måde anvender mekanik. dvs at produktionsomkostningerne pr. enhed gør det muligt at afsætte. Man vil næppe give 10kr for et skruelåg, men 3 kroner er ikke urealistisk.
Dertil har vi ganske rigtigt også som en del af patentet muligheden for at tilføje brus.
Martin
Fantastisk ide.
Simpel og genial :)
Rasmus Limschou
Interessant. Men der findes, som sagt, produkter, som ligeledes benytter standard skuelåg og meget simple dispenceløsninger.
Jeg spørger kun om disse ting for at tilfredstille min fag-nysgerrighed og absolut ikke for at forsøge at tage modet fra jer.
Når du skriver brus er det så brus, som i en brusetablet, som du kender fra TREO (Citronsyre og lign) eller?
jesperlh
Ja der ligger en 8-9 patenter i følge den foranalyse vi fik lavet af patentbureauet, men de har alle en mekaniskdel i skruelåget, hvor vores patent går på en løsning fuldstændig uden anden "mekanik", derfor er et af patentkravene i patentet også metoden hvorpå indholdet fastgøres i låget.
Og spørg endelig, vi har været i gang siden sommer og selv stillet de fleste af spørgsmålene til hinanden :-) så gør absolut ikke noget :-)
Brusmæssigt har vi flere løsninger, den nemmeste og mest sandsynlige økonomisk er den du beskriver som avendt i TREO, er ikke citronsyre, capsuled carbon. Vi har dog to andre " brus" løsninger, som vi er ved at få gjort klar til test hos teknologisk institut, men dem vil jeg ikke gå i detaljer med, da de bliver seperate patentansøgninger :-)
Rasmus Limschou
Spændende spændende. Jeg har været i dialog med flere af de andre producenter tidligere, da jeg ser et stort potentiale i denne type produkter. Jeg ved faktisk ikke 100% omkring de mekaniske dele hos de andre producenter.Men jeg ligger inde med priser, modeller og emballage fra dem :-)
Jeg vil meget gerne holdes opdateret på jeres proces, da jeg har flere produkter under udvikling, som "blot" mangler en formuleringspartner der kan sikre den rigtigt mix i form af flavor samt brus. Alle de aktive ingredienser har vi styr på. Men det har været utroligt svært at finde en partner i DK som kan dette.
Så, hvis I ligger inde med navne eller referencer på dette, må I meget gerne sende mig en PM.
Ronni Larsen
Idéen har jeg hørt før i USA. Mener faktisk Coca Cola har patent på opfindelsen men bruger den ikke.
Men alt det får man jo svar på fra patent ansøgningen.
jesperlh
Det svar har vi allerede fået fra patentanalysen, der ligger ikke et patent der gør præcis det vi beskriver, om så patentet har opfindelseshøjde eller markedsmæssig værdi bliver vores udfordring, ikke mindst det sidste :-)