Amino Buzz er inaktiv. Vi henviser til kategorien “Iværksætternyheder” i Aminos forum. Klik her
2
Boblerikon

Godt eller skidt for tele- og datakunder, at IT- og Telestyrelsen nedlægges?

Jeg tror ikke, den ene hånd ved, hvad den anden hånd laver, og undskyldninger for ikke at have styr og orden i egne geledder vil stå i kø, hvilket kommer til at give tele og data operatørerne næsten frit spil til at gøre markedet endnu mere ugennemsigtigt.
Læs hele historien på telcom.dk
Profilbillede
BusinessMaroc

Det er ikke nødvendigvis ubetinget godt at den styrelse nedlægges, men kerneområderne lægges sikkert over i andre områder. Dog kan man med rette have den indstilling, at It- & Telestyrelsen har givet grå hår i hovedet på mange og begrænset DK´s udbredelse af bredbånd på mange måder, men samtidig har det også sikret en vis "orden" så det ikke har været det vilde vesten.

Så der kan være blandede holdninger til nedlæggelsen. Men funktionerne kan meget vel klares andre steder og uden omkostninger forbundet med egenhændig styrelse.

Skrevet den 06-10-2011 08:52
Er kommentaren brugbar? 2       0       Svar Svar
 
OP STEMMER
AnonymousSlettet brugersponsorplaysponsorplay
NED STEMMER
 

Få det bedste fra Buzz

Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.





Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
Læs mere