Marketingmentor

Marketingstrategi

Marketingstrategi
Der er en masse fordele ved at udarbejde en marketingstrategi, og bruge den som grundelag for hvordan kunderne bliver bearbejdet, herunder:

Der kommer fokus på de mest profitable kundegrupper hvor virksomheden tjener flest penge. Og samtidigt får den højeste omsætning i forhold til de forskellige segmenters størrelse. Samtidig så bliver der ikke spildt ressourcer på kunder, som ikke giver en tilfredsstillende indtjening.

Virksomheden udnytter markedsføringsbudgettet optimalt, og får mest effekt for hver eneste krone.

Der er mulighed for at bearbejde de enkelte målgrupper hver for sig, alt efter hvordan deres profil og medievaner ser ud. Ved hjælp af en kreativ udvikling af glasklare budskaber, der rammer kunderne præcist, og eksponerer dem på de medier de bruger.

LÆs mere om hvordan du laver en marketingstrategi her - https://michaellonfeldt.dk/marketingstrategi/