Freelancer med ekspertise inden for Design, print & web
Sammendrag
Kort fortalt, har jeg 32 års erfaring som reklame grafiker, heraf ca. 10 år med egen virksomhed samt 3 år som underviser på AOF GrafikPark.
Fra reklame branchen og egen virksomhed, har jeg en del erfaring med pressede situationer, planlægning, indhentning af tilbud og at sørge for at tidsrammerne bliver overholdt.
De sidste 4 år har jeg arbejdet som Freelance grafiker i Schweiz, bl.a. med design og vedligeholdelse af website, samt passet mine danske kunder. Min sidste opgave i Schweiz var design til en ny urmagerskole med logo, brevpapir program m.m. og website
Kategori(er)
- Design & Multimedia - Grafisk design
- Design & Multimedia - Photoshop
Kompetencer
Jeg arbejder med alt fra layout til færdig rentegning, med emballage design, display, brochure, magasiner, kataloger og web design/programmering m.m. Samtidig har jeg undervist i følgende programmer: QuarkXPress, Adobe GoLive, Adobe Illustrator og Adobe Photoshop, på forskellige skoler
Tidligere og nuværende ansættelser
Efter endt læretid har jeg været ansat som Reklame Grafiker hos Hannill & Wichmann, Wollfs og Conduct. I 1987 startede jeg eget firma, 10no Grafisk Design, med egne kunder, her begyndte jeg at arbejde på Macintosh i 1989, indtil 1995 hvor jeg startede som underviser og systemansvarlig på Daghøjskolen GraphicPark, kurser rettet mod reklamebranchen og videreuddannelse, her stoppede jeg i 1997. Der efter har jeg været ansat som Reklame Grafiker hos Lysholm Reklamebureau indtil 2001. I dag arbejder jeg som Freelancer.
Betalingsbetingelser
Aftales med kunden fra sag til sag.
Uddannelse
Folkeskolen:
1.-4. klasse i Skt. Petri
5.-10. klasse Mosedeskolen
Handelsskolen i Roskilde 1 år på korrespondance linien
Mesterlære som Reklame Grafiker, 1978 - 1982, hos Ole Falk Hansen.
Senere div. kurser i forskellige grafiske programmer.
User Stats
-
Har været Amino Freelancer siden:
09-08-2010
Set kontakinfo i alt:
1
-
Bud på opgaver afgivet:
1
Bud på opgaver vundet:
0