Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Amino og en iværksætter er kommet i klemme, hvad gør vi?

Side 10 ud af 21 (201 indlæg)
Tilmeldt 4. Jun 09
Indlæg ialt: 35
Skrevet kl. 20:55
Hvor mange stjerner giver du? :

Som der er nævnt flere steder i denne tråd, så hverken skal- eller må i udleverer personfølsomme oplysninger uden I har fået fremvist en gyldig dommerkendelse (mener også dette er gældende for IP adressen, hvis brugeren ikke aktivt har giver tilladelse til dette).

Advokater har ikke særrettigheder "bare" fordi de er advokater.

Tilmeldt 30. Oct 08
Indlæg ialt: 1023
Fra  Juul-s media Skrevet kl. 20:57
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Mikkel

Du skal lægge mærke til at der i artiklen står, udarbejdet af .. ikke skrevet af. Så det er ikke ophavsretten men brugsretten den er galt med.
 Ophavsretten har den som har forfattet Pr håndbogen, og da xxx har fået lov til at udarbejde noget udfra hans materiale, så er det jo som sådan ikke ophavsret til xxx, men til den som har forfattet Pr håndbogen.

Som jeg ser det, er xxx blevet bedt om at udarbejde noget materiale omkring pressemeddelelse. Han bruger herefter noget eksisterende og i samarbejde med anden forfatter udarbejder han hermed denne artikel. Han bruger endda direkte ”afskrift” i en del af artiklen og på råber sig hermed brud  på ”sin” ophavsret.
Hvis det hænger sådan sammen, så er han ved at begå noget kriminelt, da han prøver at berige sig på baggrund af sin viden og gennem ”skræmme kampagne”, at inddrive sig en økonomisk gevinst, på noget som ikke er gjort ulovligt ”endnu”.

Hvilken del af artiklen har xxx ophavsret på, den første del eller den sidste del??

Mvh
Juul

Tilmeldt 28. Jun 07
Indlæg ialt: 284
Skrevet kl. 21:02
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikkel deMib Svendsen:

1) Der skal ikke påvises et tab for at der kan kræves en erstatning

2) Der er retspraksis for, at erstatningsbeløbet beregnes ud fra hvad det krænkede materiale ville have kostet at lave +100% for ikke at få lov til at bruge det og +100 hvis ophavsmanden ikke er krediteret. Så ca. 3 gange den beregnede pris. Ofte bliver der dog lavet forlig på mindre.  

Men...

Det eneste tilfælde, hvor krænkede ikke skal kunne påvise tab for at kunne kræve erstatning er, hvis sagsøgte har haft et direkte økonomisk udbytte af krænkelsen, fx. rekalmeindtægter. Det er der ikke tale om i denne sag.

Desuden vil erstatningsbeløbet aldrig kunne overstige udbyttet, fx. fra eventuelle reklameindtægter.

Dbh. Aleksander

Fra Copenhagen
Tilmeldt 31. Oct 07
Indlæg ialt: 3545
Fra  Volt & Volume Skrevet kl. 21:07
Hvor mange stjerner giver du? :

Nu har jeg aldrig selv nærlæst/surfet rundt på amino, så jeg ved ikke, om der et sted ligger en tekst, der omhandler/advarer imod den slags forseelser. Hvis ikke, så er det vel i ligeså høj grad Amino selv, der bærer skylden, eller?

For som Thorborg selv udtrykker det: "Jeg syntes det er ufatteligt småligt, at en hjælpsom og måske naiv iværksætter skal betale det beløb, fordi han har prøvet at hjælpe andre iværksættere."

Grunden til, at jeg mener, at Amino selv bærer skylden, hvis der ikke er advaret herimod, er, at den slags forseelser må forventes i et forum som dette. Ja, vedkommende burde bare have linket til den pågældende tekst, men har utvivlsomt ikke tænkt på det som kopiering eftersom det var af ren og skær hjælpsomhed overfor en anden her fra amino. Det havde jo været noget helt andet, hvis vedkommende havde sat det ind på sin egen hjemmeside for egen fortjenestes skyld.

Thomas

www.tt-tekstforfatter.dk

Tekstforfatter - Jeg har 16 års erfaring fra reklamebureauer og som selvstændig. Ring: 2252 3381.

Fra København
Tilmeldt 7. Jun 09
Indlæg ialt: 1662
Skrevet kl. 21:10
Hvor mange stjerner giver du? :

Bautik:
Jesper:
Remydk:
Kan ikke se hvad alder har med sagen at gøre!
Det kan jeg heller ikke.

Så hvis du havde en søn som lavede det trick fik en 7000 kroners bøde i hovedet ville du sige, når ja, han er skuda også en dum knægt, også ellers bare tælle 50kroners lommepenge hver måned til at betale gælden af med?

Får jeg flere valgmuligheder eller er dét for meget at forlange? Alder har intet at gøre med problemstillingen. Det handler ikke OM personen kan straffes. Det handler om hvordan Amino skal forholde sig.

Folkeafstemning om Patentdomstolen

Tilmeldt 28. Jun 07
Indlæg ialt: 284
Skrevet kl. 21:11
Hvor mange stjerner giver du? :

Juul:

Hvilken del af artiklen har xxx ophavsret på, den første del eller den sidste del??

Jeg tror din opstilling er for sort-hvid og desuden er vi ikke i besiddelse af informationer, der kan belyse en sådan problemstilling.

xxx kan udemærket tænkes at have søgt og fået lov til at anvende et afsnit fra PR Håndbogen. Han har måske også bare citeret fra den. I begge tilfælde ved vi bare, at det (antageligt) er xxx, som har skrevet/udarbejdet siden på startvækst.dk og det er dermed ham, som har "licensretten" til den konkrete side om man vil.

Dbh. Aleksander 

 

Fra San Francisco
Tilmeldt 24. Apr 05
Indlæg ialt: 1335
Skrevet kl. 21:13
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 5 person

Dansk Journalistforbunds egne retningslinier for sager omhandlende krænket ophavsret har 2 paragraffer der er interessante i denne sammenhæng:


Overtrædelser begået af private eller mindre foretagender 

Når overtrædelserne er begået af privatpersoner eller mindre foretagender til formål, 

der ikke er egentlig kommercielle, bør kravets størrelse vurderes nøje. Der vil ofte 

være tale om mennesker, som ikke kender til ophavsret, og derfor ikke har været be- 

vidste om overtrædelsen. Det vil også ofte volde vanskeligheder at inddrive et større 

erstatningsbeløb fra dem. Dernæst kan det skabe had til ophavsretten og risikere at 

skade DJ medlemmernes årelange indsats for at bevare og styrke ophavsretten, hvis 

erstatningskravet opfattes som helt urimeligt overfor små parter, der ikke har haft til 

hensigt at stjæle værdien af andres indsats. Det er erfaringen, at privatpersoner og 

små foreninger ikke gentager en krænkelse efter at være gjort opmærksom på reg- 

lerne. Mindre erstatningsbeløb og erklæringer, der erkender skyld m.m. vil derfor ha- 

ve en god præventiv virkning. 

 

Overtrædelser begået med rent informativt formål 

Når det handler om overtrædelser, der er foretaget som led i at informere om et emne 

eller som led i en debat, skal DJ også overveje, om overtrædelsen af ophavsretten må 

træde til side af hensyn til presse- og ytringsfriheden. DJ påberåber sig disse hensyn 

på vegne af sine medlemmer, hvis de har begået lovovertrædelser for at sikre sam- 

fundsdebatten og pressens rolle i et demokratisk samfund. Derfor må DJ naturligvis 

være indstillet på at gøre det samme, når andre med samme formål har overtrådt op- 

havsretsloven. 

 

Mon ikke bare vi skal regne med, at journalisten dropper sagen i denne omgang og gemmer sit krudt til når hans ophavsret for alvor bliver krænket?

 

Fra Gedved
Tilmeldt 7. Jan 10
Indlæg ialt: 37
Skrevet kl. 21:16
Hvor mange stjerner giver du? :

Mikkel deMib Svendsen:
Derimod er jeg næsten ligeså sikker på, at du godt må udlevere brugerens IP, da den netop ikke er personfølsom. For at få navnet bag denne IP skal de spørge ISP'en - og de udlevere det tilsvarende kun mod en dommerkendelse.

Det er IKKE korrekt - det svarer til at udlevere et CPR-nummer. Selvom du ikke har navnet KAN det bruges til at identificeret personen og er derfor person-følsom information. Det er registret som en del af en brugers profil og derfor omfattet af de samme regler. Amino må ikke udlevere nogen som helst dele af nogen bruger profil.

Det vil ikke nytte noget for advokaten at gå efter Amino i denne sag, og det ved de garanteret godt. De har bare forsøgt at udnytte en almen uvidenhed om datalovgivningen for at se om den gik.

Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 21:19
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Juul - det er altså ikke korrekt, hvad du skriver:

Juul:
Du skal lægge mærke til at der i artiklen står, udarbejdet af .. ikke skrevet af. Så det er ikke ophavsretten men brugsretten den er galt med.

Det er bedøvende ligegyldigt, om han har skrevet, udarbejdet, dikteret, fremstillet, frembragt, udbasuneret eller et hvilket som helst andet synonym. xxx har ophavsretten. Så enkelt er det. Det er der ingen grund til at betvivle.

Juul:
Som jeg ser det, er xxx blevet bedt om at udarbejde noget materiale omkring pressemeddelelse.

Hvis dette er noget du ved, må du dokumentere det - mit gæt er, at det blot er noget, du TROR?

Juul:
Han bruger endda direkte ”afskrift” i en del af artiklen

Ja, det hedder "at citere" og er fuldt legalt. I mit indlæg tidligere finder du link til viden om citatretten.

Juul:

Hvilken del af artiklen har xxx ophavsret på, den første del eller den sidste del??

 

xxx har ophavsret på hele artiklen. Et hurtigt opslag i Torben Planks bog, som der er citeret fra, viser, at det kun er punktopstillingen af, hvad en pressemeddelelse bør indeholde, der stammer fra Torben Plank. Resten må formodes at være xxx tekst.

Jeg synes, at man bør undersøge fakta, før man kaster med beskyldninger.

De, der kommer med den slags vrøvl, er ikke et hak bedre end den angribende journalist. Tvært imod faktisk, for han holder sig til fakta.

venlig hilsen

Hans

Fra Sandkrogvej 12, 7790 Thyholm
Tilmeldt 14. Apr 05
Indlæg ialt: 8725
Fra  Kjers ApS Skrevet kl. 21:28
Hvor mange stjerner giver du? :
Side 10 ud af 21 (201 indlæg)