Generelt om selve mediet Facebook:
Man skal som udgangspunkt tænke, at Facebook er en legeplads. Ikke en e-butik, en hjemmeside eller noget andet vi ellers kender til. Det er her folk leger, spiller, chatter og laver alt muligt andet PJAT.
Vi iværksættere, skal så benytte sig af folks legehumør. Det er alternativ markedsføring, og jeg tror ikke at hvis der popper en lille besked op på folks væg, at de synes det er irriterende - ikke når det er på facebook, for det er sådan mediet er sammenstykket. Her skal man ikke lade sig hindre af, hvad vi ellers har lært.
På Facebook skal man have særlige konkurencer, medier som video og billeder, små historier som man kan sammenvikle med sin forretning, dagens citat og alt andet der er blevet foreslået.
Så tænk anderledes når I bevæger jer ind på Facebook - for det gør brugerne også. :-)
Og Helle - 1000 fans - hold da op! Kan du så komme i gang med din FB markedsføring. Jeg er heldig, hvis der bare kommer 1 hver måned. 