Hej Jørgen (og Jack, det må vidst også være svaret til dig )
Tusind tak for udregningen.
Du har helt ret.
Hvis du kan gøre det på 15 min for 5 pakker, alt incl.og du ikke regner tiden på posthuset for arbejde, er du ikke kandidat til denne service, da dine produkter er enkle og nemme at forsende og det ikke tager lang tid for dig .
Andre har mange hundrede varenumre de skal holde styr på og hvor deres kunder køber 2-5 produkter pr. pakke. i snit.
Så kan udgiften fordeles på varene i pakken og så ser regnestykket straks mere interessant ud.
Det er jo netop hvad der er en stor fejl i dit koncept, at du ikke ser på tidsforbruget på den enkelte forsendelse, men bare som et slag på tasken siger at alt koster 49 kr. uanset det faktiske tidsforbrug. Du vil komme til at drukne i besværlige forsendelser, men vi andre som har de nemme forsendelser med et produkt per boblekuvert, finder en anden til opgaven. En som kan se at der er forskel på forsendelser.
Det er jo netop hvad der er en stor fejl i dit koncept, at du ikke ser på tidsforbruget på den enkelte forsendelse, men bare som et slag på tasken siger at alt koster 49 kr. uanset det faktiske tidsforbrug. Du vil komme til at drukne i besværlige forsendelser, men vi andre som har de nemme forsendelser med et produkt per boblekuvert, finder en anden til opgaven. En som kan se at der er forskel på forsendelser.
Mvh. Finn
Nemlig !
Tænk hvis bilka solgte alle varer for 200kr - uanset hvad det var for en vare :)
Så ville alle komme og købe deres fladskærms-tv'er i bilka, men deres dagligvarer ville de købe et andet sted. Det er simpelthen ikke holdbart.
Det er jo netop hvad der er en stor fejl i dit koncept, at du ikke ser på tidsforbruget på den enkelte forsendelse, men bare som et slag på tasken siger at alt koster 49 kr. uanset det faktiske tidsforbrug. Du vil komme til at drukne i besværlige forsendelser, men vi andre som har de nemme forsendelser med et produkt per boblekuvert, finder en anden til opgaven. En som kan se at der er forskel på forsendelser.
Mvh. Finn
OK - det er forstået.
Hvilken prisstruktur ville så være rimelig?
Hvordan skulle det bygges op for at gøre jer tilfredse? - og som er til at styre administrativt uden fejltolkninger?
Du kommer vist ikke udenom at se på tidsforbruget på den enkelte forsendelse og så bruge en minutpris når du beregner hvad den enkelte forsendelse skal koste. 5 daglige pakker som ialt tager 15 minutter, skal så koste 3 minutter per. forsendelse + evt. omkostninger til adressering.
En professionel ville nok udregne et tilbud med en pris per ordre incl. den første varelinie og derefter et mindre tillæg per efterfølgende varelinie.
Herudover bør du beregne lagerleje baseret på hvad varelageret rent faktisk forbruger af plads. Plus en fast minutpris for varemodtagelse og handling af returforsendelser.
Jeg vil konkretisere, at det ikke er dine webshop kunder, der skal betale prisen.
Det skulle gerne være dig og andre, der driver webshoppen.
Venlig hilsen,
Christian
Må jeg rette en misforståelse: I den sidste ende er der kun EEN til at betale prisen, og det er kunden. Det kan 'pakkes ind' på forskellig måde - enten som gebyr eller som en del af prisen, men det er stadig KUNDEN, der betaler i sidste ende. Jeg ville aldrig betale 49 kr (er det i øvrigt med eller uden moms?) for at få pakket en ordre. Det er alt for dyrt!