Event information

Kategori:

Dagkursus for iværksættere

Dagkursus for iværksættere

Mandag, 06. september 2010 - Fredag, 29. oktober 2010

  • Sted:

    Charlottenlund Traverbanevej 10, Charlottenlund 2920 Kbh, Nordsjæll & Bornholm

  • Tid:

    09:30 - 15:00

  • Pris:

    22000,00

  • Indsendt af:

    InitiativGruppen ApS

Hvis du kun må gå på kursus i seks uger, har vi et tilsvarende seks-ugersforløb. Se web-site.

Der er tale om et rigtigt iværksætterkursus bygget op omkring markedsføringsplanen. Glem alt om edb og komplicerede bogføringssystemer, fordi du i starten skal koncentrere dig om det væsentligste, nemlig at finde, forstå og få kunder.

Kursusformen skifter mellem foredrag, dialogundervisning og selvstændigt arbejde. Der bliver rig lejlighed til at opbygge et godt netværk til medkursisterne undervejs og en del af det selvstændige arbejde foregår gruppevis. Du får mulighed for at høre mange forskellige meninger om din idé og du giver selv idéer videre til dine kolleger. Det kan medvirke til at sikre levedygtige virksomheder.

Kurset giver lejlighed til at udvikle en idé til virksomhed under hyggelige former i et godt miljø! Kursisterne har ofte vidt forskellig baggrund og erfaring, og det er et plus for helheden i kurset. Det kan give megen inspiration og skabe nye idéer i en branche, der måske ellers virker veludviklet. Vi arbejder i det hele taget meget med udvikling af den enkeltes iidé og der opstår altid nye undervejs!

Dagkurset er sat sammen i moduler og omfatter blandt andet:

•Analyse af idéens bæredygtighed
•Analyse af kunder og konkurrenter
•Kreativitet og opfindelser
•Økonomi og regnskab
•Budgettering
•Momsforhold
•Skatteforhold
•Juridiske aspekter ved etablering af virksomhed
•Forsikringsforhold
•Foredrag af iværksættere om iværksætteri
•Markedsbearbejdning og reklame
•Opsøgende salgsarbejde
•Drift af butik
•Præsentation

Er du ledig, har du mulighed for at deltage. Tal med Jobcentret, hvis du modtager dagpenge, så kan du få kurset betalt.

Deltagerne skal være indstillet på at deltage aktivt i hele forløbet i alle otte uger. Kursister, som gennemfører kurset med mindre end 15 procent fravær, modtager et kursusbevis på denne omfattende iværksætteruddannelse.

Kørselsvejledning

kursuslokalerne på Charlottenlund Travbane.

Kommentarer

Vær den første til at skrive en kommentar

    Andre events i Kbh, Nordsjæll ...

      Populære events

        Events der snart afholdes