Event information

Kategori:

IBM's iværksætter-konkurrence SmartCamp – det gælder din virksomheds fremtid

IBM's iværksætter-konkurrence SmartCamp – det gælder din virksomheds fremtid

Mandag, 16. august 2010 - Torsdag, 23. september 2010

  • Sted:

    Internet

  • Tid:

    00:00 - 23:45

  • Pris:

    Gratis adgang

  • Indsendt af:

    Udvikling Odense

IBM SmartCamp

Har din virksomhed en løsning eller et produkt med et element af IT-teknologi, som kan være med til at skabe en bedre og mere intelligent verden?

Har du lyst til at blive udfordret af og få sparring fra investorer og erfarne mentorer fra dansk erhverv, uddannelse og forskning om din virksomheds fremtidige udvikling? Forrige år fik fire ud af fem SmartCamp-vindere i Europa finansieret deres løsninger.

I samarbejde med Væksthus Syddanmark og Udvikling Odense indbyder IBM alle danske iværksættere til SmartCamp-konkurrencen. SmartCamp er et verdensomspændende program, der samler iværksættere, investorer og erfarne mentorer for i fællesskab at skabe løsninger til en mere intelligent verden.

Alle iværksættere, der indsender og får godkendt deres produkt eller løsning, vil modtage en invitation til en mentordag hos IBM. Blandt de indsendte løsninger udvælges fem finalister, som skal dyste om førstepladsen i SmartCamp Danmark.

Finalisterne får vurderet og udfordret deres løsning ikke bare af IBM, men også af IBM's samarbejdspartnere som omfatter erfarne iværksættere, investorer, ’business angels’, jurister, teknikere og medie-folk.

Præmien til den bedste, danske iværksættervirksomhed er et tre måneders mentoringforløb med erfarne mentorer fra dansk erhverv, uddannelse og forskning. Målet med mentoringen er at hjælpe dig som iværksætter til at formulere et investeringsklart, kommercielt forslag. Forslaget skal hjælpe dig med at kunne få finansiering til videreudvikling af forretningen og til at få løsningen ud på markedet, både nationalt og internationalt.

Forrige år fik fire ud af fem SmartCamp-vindere i Europa finansieret deres løsninger.

Da SmartCamp samtidig er et globalt IBM-program, vil den danske vinder gå videre til IBM’s internationale finale i Dublin i november med mulighed for at blive global vinder af iværksætter-konkurrencen.

Den danske finale afholdes i Odense den 7. oktober 2010, og den internationale finale i Dublin afholdes den 7. november 2010.

Ansøgningsfristen er den 23. september 2010.

Læs alt om SmartCamp og tilmeld dig på:
http://www-05.ibm.com/dk/news/events/smartcamp/

Kommentarer

Anders Quitzau
Anders Quitzau skrev

på 05-09-2010 13:18:47


Af overskriften ser det ud som om det er den 16. august, men det foregår faktisk den 7.oktober i Odense. mh Anders

    Andre events i Internet

      Populære events

        Events der snart afholdes