Søger du kapital eller ny investering?
Det kan være en svær proces at skaffe finansiering til din virksomheds ekspansionsplaner. Som ejerleder er du ofte nødt til at være på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt for at se din forretningsidé nå sit sande potentiale. På Matchmaking-konferencen kan du møde flere investorer på én gang. Som investor vil du møde mange talentfulde iværksættere med innovative forretningsidéer.
Tirsdag den 1. marts 2011 kl. 15 - 18.30
Forskerparken 10, Odense
PROGRAM
14:30 Registrering
15:00 Soft Funding og supplerende finansieringskilder
v/ Torben Buch, vækstkonsulent, Væksthus Syddanmark
15:10 Muligheder for iværksætteri
v/ Jørgen Mads Clausen, bestyrelsesformand, Danfoss A/S
15:30 Udfordringerne ved fælles investering
v/ Søren Hougaard, Business Angel / Klaus Holmsberg, adm. direktør, Syddansk Teknologisk Innovation / Stig Poulsen, områdedirektør, Vækstfonden
16:10 Case - Universal Robots
v/ Enrico Krog Iversen, CEO, Universal Robots
16:30 Exit case - Proxeon
v/ Ole Vorm, Chief Scientific Officer, Proxeon
16:50 Co-finansiering via Business Angels Syddanmark
v/ Mads Pauli R.-Christiansen, formand, Business Angels Syddanmark
17:00 Afrunding og intro til matchmaking
v/ Torben Buch, vækstkonsulent, Væksthus Syddanmark
17:05 Matchmaking og sandwich
Under matchmakingen har du som virksomhed en stand, hvor du kan synliggøre dig over for investorerne. Ønsker du og en investor at tale fortroligt, har I mulighed for at gå i et mødelokale.