Dansk Erhverv udbyder nu et kursus i vikarjura, hvor vi gennemgår de relevante problemstillinger for vikarbureauer.
Formål
Kurset giver dig en grundlæggende indsigt i de specielle arbejdsretlige problemstillinger, der knytter sig til vikarbranchen, så du bliver klædt på til at håndtere en lang række af de praktiske problemstillinger, der opstår i forbindelse med driften af et vikarbureau.
Indhold
Vi gennemgår opbygningen af det danske overenskomstsystem med særlig vægt på vikarbranchen. Kurset vil i relation til eksempler mv. tage udgangspunkt i vikaroverenskomsten mellem Dansk Erhverv og 3F.
Derudover gennemgår vi emner som funktionærstatus, ansættelsesbeviser og ligebehandling. Hvordan håndterer vi for eksempel gravide vikarer? Endelig får du et overblik over reglerne om vikarbureauernes udbetaling af g-dage og sygedagpenge.
Hvem kan deltage?
Kurset henvender sig både til indehavere af vikarbureauer, HR ansvarlige og de konsulenter, der har den daglige kontakt med vikarerne.
Undervisere
Advokat Lotte Dickow Schmidth og advokat Trine Schiørring Plesner, begge fra Dansk Erhverv.
Medlemspris
kr (ekskl. moms)
1.950
Pris for ikke-medlemmer
kr (ekskl. moms)
2.535
Tilmeldingsfrist
20.4.2011