Event information

Kategori:

Iværksætterkursus Trin 3 - Aalborg

Iværksætterkursus Trin 3 - Aalborg

Onsdag, 28. september 2011 - Onsdag, 01. februar 2012

  • Sted:

    Aalborg Boulevarden 13, Aalborg 9000 Nordjylland

  • Tid:

    18:00 - 22:00

  • Pris:

    2350,00

  • Indsendt af:

    Infolink Kurser

Iværksætteruddannelsens Trin 3 Aalborg

Start: onsdag d. 28. september 2011

Tænk store tanker

Trin 3 er for dig, der er godt i gang med din virksomhed og mangler indspark til strategien for din virksomheds fremtid.

Værdifuld sparring

Tag ved lære af erfarne erhvervsfolk og de andre iværk­sættere på holdet.


Fokus på dig

Den første aften taler vi om holdets behov og ønsker til indhold. Derfor er Trin 3 et forløb, hvor emner og oplægsholdere er skræddersyet til netop dine behov.


Lav en plan

Du omsætter dine tanker og planer til konkrete mål og arbejder med din forretningsplan.

Indhold:

På Trin 3 møder du udelukkende erfarne erhvervsfolk som under­visere.

Du inspireres af andre iværksæt­tere.

Du opfordres til at tænke store tanker vedrørende din virksom­hed.

Som iværksætter kan du ikke hvile på laurbærrene. En succes nu kan hurtigt vende til en fiasko, hvis du ikke hele tiden tager en spejling af virksomhedens pro­dukter contra omgivelserne.

Hver enkelt aften har et tema, som vi går i dybden med. Du vil få en række konkrete værktøj, du kan bruge i udviklingen af din virksomhed.

Din virksomhed skal kunne tilpasse sig de forandringer, der hele tiden foregår i omverdenen. Derfor bliver forretningsplanen et vigtigt arbejdsredskab.

Inspiration og ligeværdig dialog

Du har allerede vist dit værd som selvstændig erhvervsdrivende ved at have opbygget din egen virksomhed. Den ligeværdige dialog vil derfor være central i forløbet. Du, de andre deltagere og oplægsholderne vil kunne be­rige hinanden med inspiration fra dagligdagen i diskussioner ud fra egne erfaringer – og give hinan­den værdifuldt med- og modspil.


Alle mødegange er onsdage:

2011:
28/9, 5/10, 12/10 - efterårsferie uge 42 - 26/10, 2/11, 9/11 - fri uge 46 - 23/11, 30/11, 7/12, 14/12 - juleferie uge 51 og 52.
2012:
4/1, 11/1, 18/1, 25/1 og 1/2.


Valgfri eksamen afvikles ugen efter sidste mødegang.

Tidspunkt

De 11 aftener afholdes onsdage kl.18-22.

Startdato: onsdag den 28. september 2011

Undervisningssted

Aalborg Kommune

Boulevarden 13

9000 Aalborg


Pris

Prisen for hele forløbet er kun kr. 2350,-. Den meget lave pris skyldes, at en lang række organisationer samarbejder for at give dig en god start som iværksætter og selvstændig.

Tilmelding

Infolink Kurser,
Jette Rasmussen,
Tlf.: 70 200 903.
email: tilmeld@infolinkkurser.dk


Yderligere Information

For yderligere information, kontakt Infolink Kurser, tlf. 70 200 903, e-mail: jr@infolinkkurser.dk, www.infolinkkurser.dk


Kurset udbydes i samarbejde med:
University College Nordjylland, Aalborg Handelsskole, Væksthus Nordjylland, Nordjysk Iværksætter Netværk, Aalborg Kommunes Erhvervsafdeling og Aalborg Samarbejdet.


Aalborg Kommune, Erhvervsafdelingen, Boulevarden 13, 9000 Aalborg


Tidspunkt: 18:00 - 22:00

Kommentarer

Vær den første til at skrive en kommentar

    Andre events i Nordjylland

      Populære events

        Events der snart afholdes