CloudCamp, som er en såkaldt "Unconference" vil give de som arbejder med og interesserer sig for Cloud Computing en mulighed for at mødes. De som allerede har erfaring med Cloud Computing, og de som gerne vil tilegne sig mere viden omkring disse nye teknologier og muligheder, kan mødes og dele erfaringer, få inspiration fra eksperter og kolleger og få mulighed for at skabe kontakter og udbygge sit netværk. Alt sammen i afslappet atmosfære og med en ny og utraditionel konference metode.
På CloudCamp Aarhus vil der blive afholdt "lightning talks" som er små 10 minutters oplæg, af førene eksperter og "first-movers" indenfor Cloud Computing. Michael Friis, co-founder af AppHarbor, vil holde et oplæg omkring hvordan man kan integrere og automatisere deployment processer for at lave dem hurtige og effektive. Dette oplæg vil blive efterfulgt af Janus Dam Nielsen, som er research og innovations specialist på Alexandra Instituttet, og som vil tale om hvordan kryptografi kan bruges i løsninger som kan afhjælpe nogle af de sikkerheds bekymringer der findes omkring cloud computing. Derefter vil Andrei Yurkevich, som er CTO hos Altotos, sammenligne cload baseret hosting og normal hosting for at skitsere fordele og ulemper hvor udgangspunktet er en nyopstartet iværksætter. Peter Lunding Smith, chef rådgiver omkring cloud hos ProActive A/S og forfatter til bogen "IT - i skyen", vil berøre emner omkring forretningsmuligheder med cloud computing.
Denne CloudCamp bliver afholdt af Altoros, som er en global virksomhed indenfor acceleration af software leverancer og som arbejder med de nyeste trends indenfor IT teknologier som Ruby on Rails, Cloud Computing og NoSQL.