Foredrag ved Facebookeksperten Thomas Bigum.
De sociale medier har vundet så hurtigt indpas, at der er hele generationer på vej op, som agerer fundamentalt anderledes end den traditionelle forbruger. De er digitalt indfødte, og deres sociale liv er forankret i tjenester som Facebook. Samtidig bliver der, uafhængigt af alder, disse år skabt et forbrugersegment, der er hyperdigitalt og hypersocialt. Succesfuldt iværksætteri venter om hjørnet, hvis man kan møde disse forbrugeres behov, før markedets dinosaure når at gribe tendensen.
Den traditionelle forbruger har forandret sig. Dagens markeder er blevet mere dynamisk og online og det kræver at man som virksomhedsejer sætter sig ind i den ”nye” forbrugers vaner og behov for at kunne lave effektiv markedsføring af virksomheden. På dette foredrag får du indsigt i disse vaner og behov og får tips, tricks og idéer til hvordan du på en god måde kan imødekomme dem.
Thomas Bigum er stifter af Social Academy, en tænketank for læring og uddannelse indenfor strategi og håndtering af de sociale medier. Han hjælper virksomheder og personlige brands med både at planlægge strategier og uddanne dem til at indtage de sociale medier.Thomas kommer fra en forholdsvis anonym baggrundsom professionel blogger og affiliate marketeer. Han er i rollen som analytiker og specialist i Facebook en fast del af mediebilledet i både TV, radio og den skrevne presse, hver gang der sker nyt på de sociale medier. Man kan læse mere om Thomas Bigum på www.thomasbigum.dk