Event information

Kategori:

Skab kreativ innovation i din virksomhed

Skab kreativ innovation i din virksomhed

Fredag, 16. november 2012

  • Sted:

    Ringsted Kongrescenter Nørretorv 22, Ringsted 4100 Vest- Sydsjæll & Lolland-F

  • Tid:

    09:00 - 15:00

  • Pris:

    Gratis adgang

  • Indsendt af:

    Danmarks Iværksætteruge i uge 46

Dette er en workshop for ejereledere, iværksættere og kommende iværksættere fra lokalområdet, med fokus på at give de deltagende værktøjer til at tænke innovation via nytænkning og vidensdeling ind i deres virksomhed. Workshoppen vil hjælpe deltagerne med at styrke de kreative kompetencer samt vidensdelingen og derved skabe bedre mulighed for fremgang og succes i virksomheden.

Samtidig har workshoppen til formål at give de lokale erhvervsfremmeaktører indblik i de lokale virksomheder og iværksætteres behov og derved skabe en mere kvalificeret understøttelse fremadrettet.

Metoden er Den Kreative Platform fra Aalborg Universitet: www.uva.aau.dk

Program:

Kl. 09.00 – 10.00 Ankomst, let gennemgang af metode

Kl. 10.00 – 12.00 Idegenerering og vidensdeling på Den Kreative platform (individuelt og 2 og 2)

Kl. 12.00 – 12.45 Frokost og networking

Kl. 12.45 – 14.00 Gruppearbejde på ideerne fra formiddag.

Kl. 14.00 – 15.00 Gennemgang af ideer og networking

Jesper Thinnesen: Cand Merc. MSc. Innovation and Entrepreneurship og ekstern lektor på Aalborg Universitet (AAU). Jesper er uddannet ved The Edward de Bono Institute for the Design and Development of Thinking, University of Malta samt Cand. Merc. i Innovation and Entrepreneurship ved Aalborg Universitet.

Kommentarer

Vær den første til at skrive en kommentar

    Andre events i Vest- Sydsjæll ...

      Populære events

        Events der snart afholdes