Amino Buzz er inaktiv. Vi henviser til kategorien “Iværksætternyheder” i Aminos forum. Klik her

Profil for Kristian Holm

Profilbillede
Kristian Holm
Aminomedlem siden: 28-03-2012
Statistik
Indsendte historier: 0 Har afgivet 1 stemmer på historier
Antal kommentarer: 9 Har afgivet 25 stemmer på kommentarer
Kristian Holm har ikke indsendt nogle historier!
Profilbillede Kristian Holm

Jeg vil vælge ikke at kommentere folk som ikke tør skå frem, jeg kan forsikre dig alle som betalte deres leje fik deres depositum tilbage... og hvad enten ejendommen blev solgt i frivilligt salg eller på tvangsauktion, kan en ejendom ikke omskødes mm. alle lejere som kan dokumenterer deres aftale for deres penge..... konklution er nok du ikke har rent mel i posen.

hvorfor dækker din forsikring dig ikke, video overvågning eller ej, kan der jo ske indbrud ???

og nej de ansatte jeg arbejdet sammen med i Danmark havde alle en rigtigt bolig, men flere gange havde vi håndværkere fra Jylland som arbejdet mandag til torsdag de boende på nogle af vores kolliger eller i skurvogne. 

trist du ikke tør stå frem, så vi kunne have en pragmatisk dialog

Skrevet den 21-08-2013 22:28
 
Profilbillede Kristian Holm

Kære BRAS69, 

Det ville klær dig hvis du skrev dit rigtige navn, så man ved hvem man taler til ?

Selskabet Lej 1 Lager Kvistgaard Aps afgik formoder jeg du har været lejer hos, og det er rigtigt vi har haft indbrud på ejendommen, men vi kan jo ikke forsikre dine værdier, så hvis du selv har en normal forsikring på dette, er jeg sikker på den ville have udbetalt dig erstatning.

Ydermere kan jeg oplyse dig, der ikke finde forsikringer idag som ikke dækker pga. manglende Video overvågning. 

Jeg er ked af hvis du har mistet værdier, som jeg husker det, var der vidst kun 2-3 rum som fik stjålet noget ud af de 288 lagerum som var på stedet.

Men jeg synes du skal skrive dit navn her på siden, så slår jeg dig lige op på listen af lejere, jeg husker nemligt godt at de lejere som havde indbrud, alle ikke havde betalt husleje i månedvis, så husk nu at feje foran egen dør, før du fejer foran andres. 

Så frem jeg tager fejl, beklager jeg på forhånd hvis jeg forveksler dig med en anden, men du kunne havde skrevet dit navn og stået ved dine påstande, men det ønsker du sikkert ikke af samme grund.

Skrevet den 21-08-2013 11:57
 
Profilbillede Kristian Holm Kære Amino læsere, Nu er der snart gået 3 år siden DR kontant bragte deres sensations tv omkring mig. Hvad er så status : Wael Mohammad alias Autohuset Valby som påstod han mistet 1,4 mio. Og som blev smidt ud af sine lokaler, hvor bor han så idag ? Ups... DR, Helt samme sted, har har mistet 1,4 mio. Ikke i henhold til de aflagte regnskaber. Når hvad påstod DR så mere..? Jo en masse unge havde ikke fået deres depositum tilbage, Vi udtalte det ville de få, dog lidt forsinket, og det beklaget vi, hvad er så status idag ? Jo alle ejendomme er frasolgt, og nogle få på tvangsauktion, men fakta er vel en ejendom ikke kan sælges uden alle lejeres depositum er tilbage betalt. Så var DR påstande forkerte ??? Ja... Hvad så med de leverandører som påstod de havde penge tilgode, jeg her 3 år efter har ingen pt. Lagt sag an om ubetalte regninger, så mon det var hele sandheden DR fremførte...? DR oplyste også jeg var efterlyst af Politiet mv. Jeg har til dato ikke modtaget tiltale for noget, og min straffeattest er stadig ren. Så måske burde dem af jer som dømte mig pga. Jeg var udsat for den offentlige gabestok som burde være afskaffet i midten af 1900 tallet... Så hvad gjorde så du dømte mig, jante loven..? Uanset hvad er du tilgivet, for jeg ønsker kun andre mennesker det bedste, så held og lykke til alle jer iværksættere som holder Danmark igang!! Husk vindere er tabere som ikke gav op!!!
Skrevet den 29-06-2013 14:34
 
Profilbillede Kristian Holm Jeg tro ikke man behøver at være bange hvis ens skatte planlægning er lavet korrekt. Eks. Hvis Danmark fik en aftale med Dubai hvad skulle de få ud af det, man opgiver jo intet hverken personligt eller i selskabs form. Holger du vil altid være ti skridt bagefter de store selskaber som laver skatteoptimeting eks. Google som ejes Irland, Holland, Dellaware de betaler 10,4 % effektiv skat, hvorfor fordi de kan! Indfør heller en skat på borgers pas 20% som i US, også hold skatten på 20%, mange andre lande tager mindre, men Danmark vil jo have hele armen 60-67% personskat og så er afgifter mv. Ikke med regnet! Gør man det betaler en dansk selvstændig en effektiv skat på ca. 79-80% alt efter kommune. Til dem som har prøvet at leve i udlandet, de ved det sagtens kan fungerer uden høje skatter, alle de lande jeg har boet i har haft bedre sygehusvæsen, kortere ventetider, lærer som arbejder mere end 16 timer, kort sagt ikke behøver at 54% af alle i landet er ansat gennem staten .. Socialisme er nemt for andres penge, men en dag løber man tør.... Holger se virkeligheden i øjenene og udvis rettidig omhu for det land du elsker. Måske du skulle kigge lidt på de lande som er godt på vej ud af krisen USA, Irland, Sverige osv. Måske gør de noget vi ikke gør? Nb: hospitaler og skoler er fine i Danmark, men hvis i en dag flytter vil i bare finde ud af andre lande gør det mindst lige så godt, hvis ikke langt bedre, og her betales eks. 40% mindre person skat Men Holger du skal nok klare den, Danske iværksættere er nogle er verdens bedste, de skal nok holde Danmark igang! ( og til din ros er der jo lidt skatte nedsættelser på vej her ) jeg er bestemt ikke rød, men Bjarne du gør det godt, uden dig ville regeringen være fortabt! God vind til jer alle, og husk vi behøver ikke alle at være enige
Skrevet den 11-04-2013 13:02
3       0      
 
5
Så kom facebook version 5.0
Endelig kom facebook med en opdateringen der har gjordt applikationen hurtigere. Den er blevet omkodet i Objek... iphonecentral.dk
Indsendt d. 23. august 2012 23:47 i Diverse & Politik
 
Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
Læs mere