Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Tweet |
![]() | Boysen | ![]() | Ukendt | ![]() | Martin Thorborg | ![]() | Kim |
![]() | sponsorplay | ![]() | Mikkel | ![]() | Emil Juul Jørgensen | ![]() | Bjarke B Sohnemann |
Relaterede BoblereVi kunne desværre ikke finde nogle relaterede boblere! |
Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Mikkel
Det er da rart de tænker tanken at hjælpe unge iværksættere under uddannelse - men mon ikke de bare skulle hæve den grænse for alle; iværksætter eller ej.
Mikael christiansen
jeg tror god ide , men behøver måske ikke mere SU bare en mere fleksiblitet
Au79
Dårlig ide..
Vi har som nation utrolig hård brug for en markant mindre offentlig sektor, så yderligere offentlige ansatte er ingen god løsning.
Deregulering og gradvis markant privatisering af de fleste offentlige opgaver.
jvk
Ja det er et problem, jeg har ramt mit beløb allerede her i sommerferien og må bare vente med at få udbetalt pengene.... Det er for dårligt at folk, som godt vil knokle for at opnå noget i livet skal "straffes", men sådan er det jo generelt i DK.
SEOFreak
Kommer aldrig til at ske.
Slettet bruger
Frederik Knudsen
Jamen, jeg ville da ikke klage. Om det så er en god ide eller ej, vil jeg ikke kunne udtale mig om, da jeg slet ikke har sat mig ind i tingene.
Søren Madsen
Hej jvk
Jeg kender ikke reglerne for su og ved ikke hvad du tjener dine penge på, men jeg tænker om ikke det var en bedre ide for dig bare at køre løs med dit projekt og glemme alt om su. Jeg tager sikkert fejl men det ville da være trist at bremse noget med udsigter i pga. su. Det vil selvfølgelig være en afvejning af om det er besværet værd i forhold til om det går ud over dit studie, men man skal passe på ikke at lade sig passiverer af et tilskud, hvis man kan gøre det bedre selv.
Under alle omstændigheder har jeg respekt for at du selv går ud og tager initiativ.
jvk
Jeg har ikke startet noget op endnu, men skal snart starte noget op, dog vil jeg sikre mig at det ikke ryger ind som personlig indkomst. Grunden til jeg har nået grænsen er via investeringer og løn, og det kan ikke være rigtig at hvis man arbejder hårdt at man så skal vente med at få sin løn udbetalt.