Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Tweet |
![]() | Troels Kjems | ![]() | Martin Thorborg | ![]() | igang | ![]() | Jesper |
![]() | John Nielsen | ![]() | Casper Lohse | ![]() | Jacob Rohde |
![]() | Boysen | ![]() | RemN |
Relaterede ToplistehistorierSe hele Toplisten for kategorien Innovation & Vækst |
Relaterede BoblereVi kunne desværre ikke finde nogle relaterede boblere! |
Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Martin Thorborg
Det er synd for dem..
Men det er ikke let at drive en portal for iværksættere, det fortalte jeg dem.
Man skal levere en meget høj værdi, for meget små penge og kan man ikke det, så er man færdig.
Nå, det er to kvikke piger, de har sikkert gode andre projekter at tage sig til.
Slettet bruger
Enig Martin,
Synes at de havde en god oversigt over potentielle mentorer.
Troels Kjems
Jeg tror, at de har overvurderet både kendis-effekt og iværksætteres evne og villighed til at betale for ting, der ikke åbenlyst betaler sig selv tilbage i løbet af meget kort tid.
Og konceptet med at gemme alle godterne væk bag et login, så hverken Google eller potentielle kunder kan kigge med, er nok heller ikke det skarpeste move, som de to tøser og deres webdesigner har lavet i deres karriere.
Mit bud er, at de var væsentlig længere fra at hente ny kapital end de giver udtryk for. Finanskrisen er overstået. De er blot blevet ramt af virkeligheden som den ser ud nu.
Casper Lohse
Super ærgerligt. Jeg hilser alle iværksætteri-fremmende initiativer velkomne, så det er selvfølgelig bittert, når det ender sådan.
Men jeg håber, at iværksætter-DNA'et ligger så dybt i dem, at de finder et nyt, ambitiøst projekt, at kaste sig over.
Lars Holdgaard
Jeg må tilslutte mig Troels - jeg tror ikke på at forretningsmodellen nogensinde har givet mening. Jeg har aldrig kunne forstå den, og det lader til at meget få Aminoer i sin tid kunne se den.
Ærgerligt når projekter som dette går i gulvet. Håber de kommer videre :-)