Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Tweet |
Relaterede ToplistehistorierSe hele Toplisten for kategorien Diverse & Politik |
Relaterede BoblereVi kunne desværre ikke finde nogle relaterede boblere! |
Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.
Thomas Frost
Utroligt det ikke er blevet opdaget tidligere og endnu mere utroligt at medarbejderne er så hjernedøde de tror det aldrig bliver opdaget.
Og faktisk utroligt så dyre abonnementer og iPhones er i Sverige, følgende fremgår af artiklen:
10.000.000/600=16.666 kroner pr. abonnement (hvilket jeg ikke helt tror passer :) )
john sommer
Man undres over til hvad de anvender deres bogholderi -og økonomisystem - ser de aldrig på nøgletal for så ville dette blive fanget tidligere!
Mala
@John Sommer
Hvilke tal mener du at de skulle kunne se det på?
Thomas Frost
@Mala
Det ville være rimeligt naturligt at se på hvor mange 24 måneders abonnementer man sælger og hvor mange der af en eller anden grund ikke løber de 24 måneder.
Hvis man på lige præcis på Iphone har en kæmpe overvægt af abonnementer der ikke betales som aftalt må man se på grunden.
Det er i det hele taget svært at forstå hvordan man i systemet overhovedet kunne afmelde et abonnement der skulle løbe i 24 måneder. Der burde da være ting som inkasso m.m. der først skulle sendes ud, da det umiddelbart kunne være den eneste grund til et abonnement ikke skulle betales, altså hvis kunden ikke kunne betale.
Michael_N
hade snyderiet været på en lav niveau så hade det sikkert ikke blevet opdaget.
Nu har det sikkert gået overgevind og det er blevet snakket om det "ude i byen"
Her er en tråd vdr emnet på en svensk side
https://www.flashback.org/t1806257
Mala
@Thomas
Abonnementerne bliver jo lukket, hvis kunden sender telefonen retur pga. fortrydelse. Det er helt sikkert herunder at svindlen er foretaget.
igang
@Mala: Så har man jo ikke telefonen, og så er man lige vidt :o)
Der er en lille faktaboks i højre side i artiklen, der beskriver hvordan de har gjort.
Mala
@igang
Jeg sagde ikke at telefonen nogen sinde var sendt retur, jeg har læst fakta boksen. Men når du lukker et abonnement, så kan det lukkes på flere forskellige måder/grunde, og én af dem er helt sikkert at telefonen er kommet retur. Nogen håndtere jo disse returvare.
igang
@Mala: Det var svært at læse dit indlæg anderledes.
Nu har jeg været i branchen en hel del år, og har set utroligt mange kreative måder at snyde på. Og én ting jeg er ret sikker på er, at abonnementerne ikke må "fortrydes", da der også spiller noget provision og bonus ind i dette. Og det i sig selv er sandsynligvis et ret stort beløb.
Mala
Nu ved vi jo reelt ikke hvordan det fungere i Tele2 Norge. Men de fleste steder der modregnes bonus/provision til sælgere når et abonnement enten er skuffe, eller bliver returnerret.
Og nogen håndtere jo disse retursager. Men vi er enige i at det KAN ses, men det kræver jo at nogen kontrollere dem der laver arbejdet. Og selv dette sikre jo ikke at dem der kontrollere ikke også er indblandet i det.
Jeg synes vi skal stoppe den her, eftersom ingen af os kender mere til det. Jeg ved bare at selvfølgelig kan det lade sig gøre.
john sommer
Må gå ud fra at de indkøbte mobiltfl. der er solgt også er indkøbte og bogført!
Må gå ud fra at de solgte ab. der fjernes er bogført
Men hvis bogholderiet også er med i svindlen så er det jo ikke muligt!
Thomas Frost
@Mala, du skriver:
Selvom det er sket som du skriver burde det da nemt være blevet opdaget alligevel. I de virksomheder jeg har arbejdet hos tidligere holdt vi status en gang om året. Eftersom der forsvandt over 100 telefoner om året burde de måske i det mindste have en mistanke om noget var galt. Jeg går ud fra i også i Sverige holder status en gang om året på sit lager :)
Michael_N
Det er en virksomhed der sælger telefonen
En anden der sælger abbonemanget
En tredje der administrere kundeservicen
En fjerde der står for lagerservice
Mala
Som Michael_N skriver, så er det tit ikke selskabet selv der sørger for telefonafsendelserne. Derfor kan det lade sig gøre, og det kan det altså godt.
Thomas Frost
@Mala
Ja det kan lade sig gøre, det er der jo ingen der benægter, sagen handler jo om at det er sket :)
Men den form for svindel burde ikke kunne ske 4 år i streg. Er du ikke enig i man normalt holder status en gang om året? Hvis telefonerne er bogført som værende returneret (som du selv skriver) skal telefonen jo ligge på lageret.
Når lageret afholder status og der hvert år mangler mere end 150 telefoner er min pointe blot at der burde ringe en lille klokke.
Michael_N
Hvem har sagt noget om retunerede telefoner?
Det er gået til på denne måde.
En person har köbt en telefon med bindningstid
Forhandlern har fået sine penge fra tele2 efter noget tid
Efter den tid har vedkommede kontaktet folk hos transcom som varetager kundeservicen for tele2
for at få slettet/ sat abbonnemanget i pause
Personerne er sandsynligvis i maskopi med hinanden.
Thomas Frost
@Michael
Det er Mala der bliver ved med at sige at svindlen må have foregået på den måde, jeg argumenterer blot udfra at selvom det var sket på den måde, burde man have fundet ud af det.
Sådan som du beskriver det er også sådan jeg forstår i forhold til den faktaboks der er i artiklen, og jeg forstår ikke hvordan man uden videre kan gå ind og opsige et abonnement som løber i 23 måneder yderligere hvis man allerede har udbetalt provision til sælger osv.
Hvorom alting er må det være rimelig surt at deltage i denne svindel og nu få en regning på det man har svindlet for, og som jeg startede med at skrive fatter jeg slet ikke svindlerne har troet de kunne slippe afsted med det i al evighed.
På et tidspunkt må den interne revision vel undre sig over at der sælges så mange telefoner med abonnementer og abonnementerne bliver stoppet kort tid efter salget af telefonen.
Mala
Jeg sagde at det KUNNE gøres sådan.
Og grunden til at det ikke er blevet opdaget er følgende:
Tele2 sælger abonnementer, og får B til at afsende telefoner til kunderne.
B fakturere Tele2 for alle de afsendte telefoner, og laver selvfølgelig status etc. Men det er ikke hos dem at differencen ligger. For de fakturere jo bare Tele2.
Der hvor det ligger er at Tele2 ikke har haft nok øjne på den %sats man laver udfra solgte telefoner / returnerret telefoner. Hvis der altid har været 5% retur telefoner, og der pludselig begynder at komme 10% returtelefoner så burde det blive undersøgt nærmere. De burde også kunne trække statistik på hvor mange abonnementer der bliver lukket indenfor bindingen.
MEN - Hvis de omsætter for meget, så er 8 millioner jo "bare en dråbe" og så vil en stigning på 0,5% måske ikke være alarmerende.
Der er huller i alle virksomheder, og de kan udnyttes hvis man vil. Det er bare et spørgsmål om hvornår de bliver fundet! Det sker også i Danmark, måske ikke for samme beløb. Men det sker.