Amino Buzz er inaktiv. Vi henviser til kategorien “Iværksætternyheder” i Aminos forum. Klik her
9
Boblerikon

Skybruddet smadrer 18 års kræftforskning

Det er ikke kun Surftown der er ramt hårdt... Vandmasserne væltede ind i biobanken hos Kræftens Bekæmpelse. Værdifulde vævsprøver og levende celler ødelagt
Læs hele historien på ekstrabladet.dk
Profilbillede
Nick Hallundbæk Jepsen

Det lyder trist.

De burde have garderet sig med et par store pumper i kælderen, eller i det mindste sørge for det til næste gang.

Skrevet den 07-07-2011 10:50
Er kommentaren brugbar? 1       0       Svar Svar
 
Profilbillede
Casper Lohse

Nick @ De havde pumper, men de kunne tilsyneladende ikke håndtere vandet, så det endte med to meter højt regnvand i kælderen.

Kilde: http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id-41501285:sindssygt-med-biobank-i-kælderen.html

Skrevet den 07-07-2011 11:04
Er kommentaren brugbar? 1       0       Svar Svar
 
Profilbillede
Franky

Undskyld, men hvordan kan man have sådan noget i en kælder? 
Nu er de ihvertfald blevet klogere.  

Skrevet den 07-07-2011 11:11
Er kommentaren brugbar? 1       0       Svar Svar
 
Profilbillede
Frk.Jensen

Jeg kan ikke andet end ryste på hoved... Synes det er så forfærdeligt, men ligesom Franky kan jeg slet ikke forstå hvordan de kan have så vigtige ting i kælderen... Kan godt være de har haft pumper etc.. Men bare den kommentar:

 ""Vi ved, at der kommer til at stå lidt vand på gulvet, når der er de her heftige regnskyl, men de her mængder vand havde vi slet ikke forestillet os," siger Jørgen H. Olsen"

Kan godt være de ikke havde forudset at der skulle komme vand i 2 meters højde.. But still... Er sgu ikke lige sådan et sted man opbevarer så vigtige celler m.m. Det er trods alt tilladt at tænke lidt længere, og stille sig spørgsmålet "Hvad nu hvis..?"

Jeg har ikke haft oversvømmelse i min kælder (endnu - 7-9-13) men derfor ligger jeg sgu ikke mine vigtige papir derned..  Men ja, er skrækkeligt at det er sket. Men håber at mange andre virksomheder tager dette til sig.. For selvom noget ikke er sket før... Og selvom man ikke regner med det sker.. Så er muligheden der..

 

 

Skrevet den 07-07-2011 11:28
Er kommentaren brugbar? 1       0       Svar Svar
 
Profilbillede
Peter

Det er forfærdeligt.. når man tænker på den megen piberi over at Surftowns servere var nede i et par døgn, så sætter det her jo pludselig det hele lidt i relief :-(

Skrevet den 07-07-2011 11:45
Er kommentaren brugbar? 1       0       Svar Svar
 
Profilbillede
Tim (NoTanShop)

Nu er kræftens bekæmpelse ikke det eneste sted hvor der opbevares vævsprøver. Danmarks største kræft BioBank ligger fordelt over de 8 største hospitaler i danmark. Her er der et matriale der er langt større end hos Kræftens Bekæmpelse. Kræftens bekæmpelse har sikkert valgt ikke at være med i den biobank fordi de derved skulle dele med andre forskere.

Skrevet den 07-07-2011 12:13
Er kommentaren brugbar? 1       0       Svar Svar
 
 

Få det bedste fra Buzz

Tilmeld dig det daglige nyhedsbrev.





Vi bruger cookies til at sikre, at du får den bedste oplevelse på Amino
Læs mere