Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Så gik der FreeWay i den...

Side 2 ud af 3 (29 indlæg)
Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 18:37
Hvor mange stjerner giver du? :

Martin Thorborg:

Hej Kristoffer

Det er jeg ked af.
Prøv at gå til der hvor du kan rette din signatur og tryk på knappen "HTML" og slet alt hvad der står der og gem.
Prøv nu at lave din signatur igen.
Systemet er ikke perfekt og da vi ikke har lavet det, så er det ikke alt vi kan rette.
Hvis det ikke virker, så sig til.

Dbh Martin

Hej martin

Det er prøvet - men da jeg prøvede igen lige nu, så virkede det til min store overraskelse.

Jeg ved ikke om det har noget med den email som jeg sendte til Jakob, men nu er det under alle omstændigheder løst

Fra København S
Tilmeldt 24. Apr 05
Indlæg ialt: 1642
Fra  Telemetric ApS Skrevet kl. 18:39
Hvor mange stjerner giver du? :

mit virker heller ikke, jeg prøver at gøre denne tekst til min signatur:

<p>Janus J Lindau<br /><a target="_blank" href="http://www.Promotion-print.dk">Kuglepenne, keyhangers, lighters og meget mere</a></p>

den er 2 linjer, 133 tegn og har 1 link.

Fra København
Tilmeldt 7. Jun 09
Indlæg ialt: 1662
Skrevet kl. 18:42
Hvor mange stjerner giver du? :

Hvad sker der med os der ikke gider forsøge rette signaturen?

Folkeafstemning om Patentdomstolen

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 18:44
Hvor mange stjerner giver du? :

Jesper G:

Hvad sker der med os der ikke gider forsøge rette signaturen?

 

Det samme der sker for alle andre der er dovne; der er en anden der gør det for dig Devil

P.S. Jeg tror det har fixet et eller andet hos dem, for det er lige lykkedes for mig at få min rettet

Tilmeldt 10. Nov 09
Indlæg ialt: 0
Skrevet kl. 18:49
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Jeg kommer da til at savne min signatur, men ønsker ikke at betale for at få en signatur her på siden.. De andre "goder" kommer jeg ikke til at bruge så hopper fortsat på den gratis version ;-)

OBS: bliver amino mere stabil vil jeg overveje den betalte service.

(køber kun en bil der virker, og ikke en der skal bygges op)

Mikkel

Fra København
Tilmeldt 15. Dec 08
Indlæg ialt: 899
Skrevet kl. 18:49
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 3,7 stjerner givet af 3 person

Hej Anders. 

Ja det er godt nok groft at AMINO skal tjene sine egne penge, nu det er så god en ressource for iværksættere... 

Tror ikke der er nogen der forventer at du køber et plus abonnement... Du kunne jo starte med at købe rettighederne til det billede du har på dit gave-guide website først? - det er der sikkert en fotograf der ville blive overordentlig glad for - med mindre han ikke også har en urealistisk forventning til at kunne tjene penge på det der er hans levebrød ;)

Ha' en god dag :)

-Karsten

 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 19:25
Hvor mange stjerner giver du? :

Nå...nu behøver vi vel ikke alle at hagle manden ned.
Jeg er ganske enig med andre i, at brugerbetaling er i orden, men kan da godt forstå irritationen. Jeg synes da også at det er lidt øv, at skulle betale et pænt beløb om året, blot for at have min signatur. Og JA det ER faktisk det eneste i Plus-abonnementet jeg kan bruge.
Jeg var selv med til at foreslå fremskynding af brugerbetaling, efter at en TDC reklame gjorde det umuligt at nyde Amino.

Personligt synes jeg dog at de goder man får som plus-medlem, blot er endnu mere medvirkende til, at Amino er blevet et marked hvor man pusher produkter til iværksættere. Hvis man ser på hvem der er de flittigste brugere herinde (groft sagt) så er det primært folk der helt eller delvist har iværksættere/ virksomhedsejere som målgruppe. Altså endnu mere produktsalg og meget mindre reel, ærlig og gratis rådgivning uden nogen former for bagtanker. (som oprindeligt var det geniale ved Amino, og heldigvis stadig findes, det drukner blot i mængden af salgsindlæg)

Giv mig værdi for pengene, så skal jeg nok betale :-)

Fra Skodsborg
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 12319
Fra  Amino ApS Hotel Klippen Skrevet kl. 19:34
Hvor mange stjerner giver du? :

Janus Lindau:

mit virker heller ikke, jeg prøver at gøre denne tekst til min signatur:

<p>Janus J Lindau<br /><a target="_blank" href="http://www.Promotion-print.dk">Kuglepenne, keyhangers, lighters og meget mere</a></p>

den er 2 linjer, 133 tegn og har 1 link.

Hej Janus

Jeg kan heller ikke få din signatur til at fungere.
Jeg råber lige på Jacob.

Dbh Martin

Fra Farum
Tilmeldt 9. Dec 06
Indlæg ialt: 1044
Skrevet kl. 19:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Anders Yde:

Tsk tsk... Så blev det for alvor slået fast er at den kære Thorborg er en ulv i fårklæder. Vi vil alle gerne tjene penge, men brugerbetaling på websites er efter min mening griskhed. Det minder mig om FreeWay, der trods sit "gratis" klingende navn, nok ved hvad de skal afregne deres brugere for at bruge deres sites.

Hej Anders

For det første vil jeg gerne slå fast at det ikke er alle og enhver som kan banke et community op i de besøgstal som Amino og mange freeway sites har, og endnu vigtigere er hele tiden at være så meget foran at communitiet ikke går til i folk udefra som bare skal afreagere, som gerne vil virke klogere end de er eller som generelt bare gerne vil provokere og få tråde til at løbe løbsk.

Jo flere besøgende - jo vanskeligere bliver det at holde stien ren og tonen rar.

Det er der udfrodringen kommer og der man ser hvem der overlever og hvem der går ned med nakken.

Et forum tager i modsætning til så mange andre sites tid at bygge op da det er baseret på brugergenereret indhold - som du også selv var inde på - men brugerne vil jo kun være et sted hvor de føler de giver værdi og ikke mindst får værdi tilbage.

Jeg har selv et stort site som fungerer på primært samme måde som Amino og da finanskrisen ramte for ca. 1 år siden mistede jeg i løber af gange få måneder 50 % af min omsætning, og gode råd var dyre. Havde jeg allerede dengang haft et PLUS+ program ville jeg ikke have været så afhængig af denne omsætning og jeg ville have haft større chance for at fortsætte videreudviklingen på sitet - nu, hvor min omsætning kun knap nok hang sammen til at give mig selv brød på bordet - gik alt i stå. Der var simpelthen ikke mulighed for at give brugerne endnu bedre betingelser.

Så længe et medlemsprogram bliver lanceret på den rigtige måde (som jeg ser det) - at man tilføjer endnu mere værdi til de brugere som i forvejen benytter sitet og som allerede har så stor en glæde af råd og færden på sitet at de uden ret meget tøven gerne vil betale for den ekstra værdi de ved de kan få ved at blive PLUS´bruger. Så kan jeg ikke se nogen bør have ondt i r.... over det.

De som ikke mener de får den værdi har jo stadig masser af mulighed for at fortsætte med at benytte sitet uden at betale.

Jeg har set/hørt om sites der via ip adresser (mener jeg) giver adgang til de betalende brugere, så alle andre må pænt vente på at blive lukket ind på sitet hvis der altså bliver plads, sites der efter x antal tidsrum efter brugeren er kommet ind på sitet siger STOP, hertil og ikke længere, nu har du allerede set noget af sitet, nu er det på tide at træffe en beslutning eller 1000 andre måder for at tvinge brugerne til at tage beslutningen om at gå fra gratis til betalende bruger.

Men hvordan synes du det bør være? Vil du hellere ind på et site der er overplastret med reklamer, popup vinduer med annoncer der farer i hovedet på dig efter du har set x antal sider eller hvordan er din perfekte version af et community. Husk på der er masser af udgifter i forbindelse med bare at holde et community online, og der snakker jeg server, trafik, domæne, udvikling, licenser og tid - masser af tid - når et community når en hvis størrelse er der bare ikke tid nok, og så er det på tide at få medarbejdere - medarbejdere der også skal have løn for at arbejde.

Og lige pludselig skal der adskillige 10000+ ind for at få alting til at køre rundt.

Har du nogen erfaring med communities? For mange bliver meget overrasket over hvor meget arbejde der egentlig er med at holde et community kørende, for igen - er brugerne ikke glade så forsvinder de med tiden. Især hvis de føler de ikke bliver hørt.

Nu kan jeg jo skrive om det her emne i dagevis da det er min store passion, og fordi at vi generelt bare har den holdning at communities er gratis og alle kan være med. Når nogen spørger hvad jeg laver og jeg siger jeg driver et stort community er deres svar tilbage oftest et spørgsmål 

- Kan man leve af det? 

Det er tankevækkende, for havde jeg sagt at jeg havde en webshop blive svaret helt sikkert have været anderledes.

Så Anders, giv mig gerne noget imput til hvordan jeg kan drive mit community så jeg kan sige til brugerne på sitet

Betal hvis I gerne vil have endnu mere ud af sitet, ikke mindre men mere.

I er ikke mere end alle de andre, I får bare mere.

Jeg venter spændt på tricks fra dig til hvordan jeg også kan vælge at tjene mine penge ved stadig at drive det store community som jeg er så pasioneret omkring.

Ps. Det fede ved Thorborg er netop at han i modsætning til så mange andre melder klart ud hvad han gerne vil Yes

Fra Skodsborg
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 12319
Fra  Amino ApS Hotel Klippen Skrevet kl. 20:35
Hvor mange stjerner giver du? :

Jesper G:

Hvad sker der med os der ikke gider forsøge rette signaturen?

I bliver sat på hjul og stejle og dertil kølhalet ;-)
Nej, vi sletter i al frefsommelighed signaturen og så må man bare lave sig en ny.

Dbh Martin

Side 2 ud af 3 (29 indlæg)