Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Kreativ hjælp til slogan.

Side 1 ud af 3 (30 indlæg)
Fra Aalborg
Tilmeldt 2. Jan 06
Indlæg ialt: 834
Skrevet kl. 12:56
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Kreative Hoveder ;-)

 

Jeg er netop igang med at skal finde et godt slogan til vores webshop, vi handler med alt i tuning, styling, multimedia, dæk og fælge osv med over 200.000 produkter, bliver vi de største i Skandinavien.
Der skal laves et slogan som afspejler vores værdier, og det vi sætter højt. Vores priser er ganske nok de laveste i landet på de fleste af vores produkter, men det er ikke det vi har lyst til at slå på som hovedårsagen til at købe hos os, da det ikke er prisen der er vigtigst for vores kunder. Vi kunne istedet slå på god service, kort leveringstid, gode informationer om produkter og en strategi om at kunderne er mere end bare ét køb, og at når vi har solgt en ting til dem så vil vi også sælge flere, ved at promovere andre produkter til dem, gennem individualiserede kataloger og brochurer, samt at udsende diverse materiale som kan være til god læring for kunden. evt. om nye produkter eller eksisterende, og spørge ind til om kunden er tilfreds med produktet og servicen, og derved hele tiden holde en kontakt med dem, og med tiden gøre dem til loyale kunder

Dvs: et slogan som: "Danmark billigste" går bestemt ikke, men istedet fx, en som lige kom til mig nu: "mere end bare lave priser" - "her er kunden i centrum"(måske lidt en kliche). en farlig en kunne være, "hvorfor handle andre steder?" 


Vores interne kerneværdier er:
Viden
Kvalitet
Udvikling
Tillid
Glæde

Kom gerne med nogle gode forslag, På forhånd tak

Mvh

Kim Sand Sørensen

 

Tilmeldt 3. Jan 06
Indlæg ialt: 240
Skrevet kl. 13:52
Hvor mange stjerner giver du? :
..det ville hjælpe en del hvis du kunne løfte sløret for firmaets/webshoppens navn. Bogstavrim og godt flow i slogan, er nemmest opfundet hvis man lige kan mumle firmanavnet først igen og igen..

Fra Aalborg
Tilmeldt 2. Jan 06
Indlæg ialt: 834
Skrevet kl. 13:54
Hvor mange stjerner giver du? :
Undskyld, det havde jeg slet ikke tænkt på at skrive, det er "styling.dk".

Mvh

Kim Sand Sørensen

Fra Vanløse
Tilmeldt 9. Apr 05
Indlæg ialt: 1798
Skrevet kl. 14:50
Hvor mange stjerner giver du? :
Styling.dk
- Fordi vi elsker fede biler!

Fra Odense
Tilmeldt 28. Jul 07
Indlæg ialt: 278
Fra  Tankefuld Skrevet kl. 21:25
Hvor mange stjerner giver du? :
Styling.dk

- Det er ikke bare en bil

 

Mvh. Joachim ;)

Mvh. Joachim Lykke Andersen

Fra Padborg, Sønderjylland
Tilmeldt 31. May 06
Indlæg ialt: 702
Skrevet kl. 23:40
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Kim

 

Hvad med "Styling.dk - Vi er tilfredse - når du er tilfreds"

eller

"Hos Styling.dk er vi med hele vejen"

eller

"Fra 0 til 100 på et klik - Styling.dk - vi holder hvad vi lover"

 

Det var hvad jeg lige kunne komme på i denne omgang.

Mange hilsner

Majbrit - Christobel

Børnetøj fra Christobel

 

Fra Chiang Mai. Thailand
Tilmeldt 11. Jul 06
Indlæg ialt: 801
Fra  DennisKjaergaard.com Skrevet kl. 23:55
Hvor mange stjerner giver du? :


Styling.dk


  • Vi elsker biler

  • Vi elsker også biler

  • Alle bilers drøm


Håber det kan give dig nogle ideer

Hilsen Dennis
Fra Aars
Tilmeldt 15. Apr 06
Indlæg ialt: 602
Skrevet kl. 23:58
Hvor mange stjerner giver du? :
Eller hvad med:

- Styling.dk - indsugning der vil noget



- Styling.dk - vi styler, du gejler



- Styling.dk - én mand, én bil...



- Styling.dk - tæt på asfalten



 



Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 18:00
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Kim.

Jeg vil foreslå, at jeres slogan bakker op omkring jeres images.

Så hvilket images vil I profilere? Images skulle helst være noget som motivere jeres målgruppe til, at henvende sig til jer.

I mine øjne så handler Styling af biler om Prestige=kundens motivationsbehov. Man vil jo gerne vise, hvem man er, og hvor fed en bil man selv har bygget op.

Jeres målgruppe er nok den samme som magasinet "Vmax".

Så mit råd er, at læse et par Vmax magasiner, og find de udtryk de bruger hele flest gange, og derefter lave et slogan ud fra det.


Venlig hilsen

Glenn

PS: I behøver jo ikke at opfinde hjulet igen.

Fra Aalborg
Tilmeldt 2. Jan 06
Indlæg ialt: 834
Skrevet kl. 19:31
Hvor mange stjerner giver du? :
Hej Allesammen

Tak for de mange svar og forslag, jeg kører nu stadig i det slogan som hedder noget a la, "mere end bare lave priser" som fortæller at vi HAR lave priser, men at vi sætter vores lid til mere end bare de lave priser, som fx service, leveringstid og at gøre en masse for kunderne.

Mvh

Kim Sand Sørensen

Side 1 ud af 3 (30 indlæg)