Om de gør noget aktivt ved jeg ikke, men man skal huske at sælge det ud af firmaet... Det bliver jo, hos
tolden registreret hvad du skal registrere som ind og
udgående moms. Derfor kan du jo dårligt slippe for at registrere de importerede varer i virksomheden.
hmmm - sker der virkeligt en registrering så den kan sammenholdes med virksomhedernes importmomsregistrering - hvis der gør, ja så er jeg da lidt opmuntret denne søndag hvor solen ikke vil bryde igennem, for så gir det mere mening med importmoms-registrering af varer til videresalg - meeeen - sker der virkeligt en registrering der kan bruges til den slags ved passagen hos told/skat?
vh
PS lidt ærgerligt at du ikke - Michael - trods at loven er klar nok - toldloven ex
§ 10 a. 2) Told- og skatteforvaltningen foretager kontrol af, at der ikke ved indrejse i, udrejse fra eller transit af det danske toldområde sker overtrædelse af forbud mod indførsel, udførsel eller transit, der er fastsat af sikkerhedsmæssige, sundhedsmæssige, veterinære, plantepatologiske, valutamæssige eller andre grunde.(her nævnes danske toldområde og det jo uanset om det er fra EU - eller uden for)
§ 11 Stk. 2. 2) Told- og skatteforvaltningen opkræver punktafgifter punktafgiftspligtige varer, som sendes til privatpersoner i det danske toldområde fra et andet sted i EU’s toldområde. Told- og skatteforvaltningen fører den fornødne kontrol hermed. (punktafgift ex tobak, vin, slik og en del andet http://www.skat.dk/SKAT.aspx?oId=1648296&vId=0)
§ 15. 2) Told- og skatteforvaltningen kan med henblik på eftersøgning og kontrol af varer uden retskendelse færdes uhindret overalt langs kyster, i havne, i lufthavne, på landingssteder, i transportcentre, i tog, på jernbanearealer og på veje, hvortil der er offentlig adgang. Der kan på de nævnte steder foretages eftersøgning og kontrol af varer i postforsendelser, i pakhuse, i containere, i befordringsmidler og på andre midlertidige eller permanente steder, som kan anvendes til opbevaring af varer m.v.
I § 10 fremgår grundene i slutningen, I 11 omtales netop fra et andet sted i EU og i 15 den gennerelle ret - og pligt til KONTROL og det er ikke muligt at scanne alt - det kan i visse tilfælde gi en indikation - men du vil også måske ha set i TV, hvordan kufferter må skilles ad, skulpturer udbores for at finde pulver - lige som kopivarer ikke kan skilles fra andre ved scanning - skin fra fredede dyr kan ikke afgøres, den ene væske kendes fra en anden væske - og meget andet,- uden fysik kontrol. Jeg synes du skal lade din harme få ro og leve med de ting
vh