Problemet med §266B som den hedder, den såkaldte racisme paragraf, er at det er en gummipragraf.
Det er jeg så ikke enig med dig i 
At snakke nedladende om en gruppe som DF gør om muslimerne, har intet at gøre med at de ikke må kritisere religionen Islam.
Der er ingen problemer i at kristisere Islam ligesom alle andre religioner, men man er klart nødsaget til at tage hensyn til betydningen af denne religion for 25-30% af jordens befolkning.
Der er ingen muslimer der vil tage notits af at nogen synes at Islam er en dårlig religion eller at nogen synes det er en forfærdelig religion. Det er måde budskabet bringes på og i hvilken tone. Når DF´ere dømmes efter den paragraf, så er det fordi de er gået over stregen i retorikken og dermed er alt for generaliserende og nedsættende overfor en gruppe grundet forhold der kan tilskrives enkelte individer.
Indenfor alle folkeslag findes der ignorante, og der findes mange illiterære muslimer, som intet aner omkring indholdet af Koranen. Eksempelvis er der mange pakistanere som ikke aner hvad det de reciterer betyder, og dog står de længst fremme i demonstrationerne i Pakistan og råber død over Vesten, i øvrigt samtidig med deres korrupte stat tager i mod miliarder af dollars fra udlandet...
Anyway, disse primitive folk lever i landsbysamfund, hvor der er Råd som viser det de mener er den rette vej, og mange af disse råd aner heller intet om Islam andet end de 5 søjler. Hele problematikken om mange af misforståelsen omkring religionen opstår derfor når kultur, tradition og religion blandes sammen, og det ja, kan være en springfarlig cocktail som med manipulering af de rette individer er med til at skabe frygt og rædsel.
Den nu heldigvis afdøde Osama Bin Laden, var mester i forførelse især i Pakistan, og derfor er mange illiterære og ignorante personer hoppet på hans vogn, og det har skabt meget ufred i verden.
Islam tillægges meget mere magt end religionen egentlig har, den er magtfuld i forkerte manipulerende hænder i fattige lande såsom Pakistan og Somalia, hvorfor man indtil Taliban er nedkæmpet og Somalia er kommet på fode, er nødt til at holde et konstant vågent øje i form af efterretning på alle leder og kanter, herunder i Europa i høj grad.