Hov. Du er ikke logget ind.
DU SKAL VÆRE LOGGET IND, FOR AT INTERAGERE PÅ DENNE SIDE

Er Amino for alle ???

Side 3 ud af 4 (32 indlæg)
Fra København S
Tilmeldt 1. Feb 06
Indlæg ialt: 3533
Fra  Kim Tetzlaff ApS Kim Tetzlaff Ejendom Skrevet kl. 15:18
Hvor mange stjerner giver du? :

Kenneth:
Ser du der er forskellen på min erfaring, og din.

Kan ikke rigtig se hvad det har med erfaring at gøre.?

jeg ser det (for nogen brancher) mere som en ekstra salgskanal som rigtig mange ikke udnytter til fulde, og det er i bund og grund det jeg også har sagt de andre gange. Det kan godt være at du og andre får mange kunder, men hvem ville sige nej til flere kunder? Jeg tror ikke det er mange der ville det.

Jeg har personligt aldrig brugt annoncer i aviser, telefonbøger eller på anden måde lavet opsøgende salg, jeg har udelukkende brugt min hjemmeside/nettet samt mund til mund via referencer og samarbejdspartnere. Har selv mere end 10 års erfaring, og jeg har da også flere eksempler på virksomheder som kun brugte trykte medier og mund til mund førhen, men som nu har satset mere på deres hjemmeside og har helt op til 10 doblet deres kundetilgang.

Ib Abildgaard, RÅD & MAL:

Men desværre ser en tendens til igen personlig markedsføring, som jeg ofte udefra "sidelinien" ser, at hvordan en trådstarter,  undervejs bliver mødt med helt irelevante bidrag (svarer på andre/forangående) og ikke det som trådstarter spurgte om.

Indlæg vil på den ene eller den anden måde altid få nogle afstikkere, sådan er det bare, man kan jo ikke undgå at en svare noget, hvor man lige bliver nød til at svare noget andet, hvis man er uenig, eller har en anden vilkel eller noget andet.


Kim Tetzlaff


🚀 Hastighedsekspert ⚙️WordPress hjemmesider 🎯SEO
Siden 1995 - hjemmeside Udvikling og teknisk optimering af hjemmesider
👉 Mere om mig

Fra DK- Struer
Tilmeldt 26. Dec 06
Indlæg ialt: 2831
Fra  Ifindu.dk Skrevet kl. 15:55
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 2 person

Jeg vil med det samme undskylde at jeg ikke har gennemlæst hele tråden, for det er nogle meget lange indlæg der ryger igennem her - hvilken kun er godt, og viser at skribenten brænder for sagen - men jeg vil bare gerne kommentere på om Amino er for alle (iværksættere).

Og det er vi jo nok enige om at det som udgangspunkt er, men at emnerne har det med at kredse om de samme ting.

Ligesom Tømmerhandlerne mest er fyldt af kunder med handyman-gener, vil internet-fora også typisk være overrepræsenteret af folk med interesse for IT, i hvert tilfælde hvis vi kigger på dem der skriver indlæg.

Det er meget naturligt, og vil ikke være til at ændre ret meget på. Man kan fra Amino's side overveje at honorere faste skribenter for artikler som kan tiltrække andre faggrupper og ad den vej få startet nogle indlæg og debatter.

Men effekten vil nok ikke være så stor, da de fleste håndværkere, (og andre fag) ikke har fast adgang til en pc i løbet af deres arbejdsdag, der skal sgu slåes nogle søm i - eller hvad ved jeg. Og når først der er fløjtet til fyraften er der tusind andre ting der lige skal ordnes inden der evt kan blive tid til at tænde for pc'en.

Vi andre der har pc'en som et fast arbejdsredskab, kan i løbet af et klik-sekund åbne Amino og skimme emnerne, og lige smide en kommentar. Eller vi kan hvis vi løber tør for idéer hurtig oprette en indlæg og få hjælp fra ligesindede.

Men Amino er jo bruger-genereret indhold, og alle har lige stor indflydelse på hvad der skal debatteres, det kræver dog at dem du vil debattere med har en computer, internetadgang og sidst men ikke mindst tid til at "hygge" sig på Iværksætter-fora så som Amino.

Så for søren - nu blev mit indlæg også lidt langt, og jeg har egentligt meget mere jeg vil skrive, men jeg gemmer krudtet til næste indlæg.

Jeg vil bare opfordre dig til at starte nogle gode debatter, og denne er da en god start. Jeg vil personligt elske at der kom nogle flere debatter om håndværkerting eller andet.

Go' weekend til alle jer krystere og dem der ikke føler sig som krystere.

 

Iøvrigt bygger ethvert samfund på at gadefejeren og renovationsmedarbejderen gør sit arbejde, alle er lige uundværlige, og ingen er mere værd end andre, - der er bare nogle der har flere penge, det gør dem så ikke lige til bedre mennesker. Kan I huske dengang Danmark rendte tør for gær, der var samfundet jo ved at gå amok - LOL

Få hjælp til at det tekniske omkring Web og Grafisk -  https://icode.dk

Fra Esbjerg
Tilmeldt 23. Sep 05
Indlæg ialt: 4105
Skrevet kl. 16:02
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Amino behøver vel ikke være for alle? 

Nu vil jeg ikke generelisere voldtsomt, men det er altså ganske normalt er HÅNDværkere ikke er de mest aktive på nettet, mens it programmøren er det. Så selvfølgelig vil der aldrig kommer en fordeling der er anderledes end det "virkelige" liv.

Derimod mener jeg ikke at amino og dets bruger tager afstand til nogle grupper af mennesker, men det er skisme da logisk at der på nettet bliver talt ...... om nettet. 

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 16:19
Hvor mange stjerner giver du? :

KTJ-Media.dk:

Kenneth:
Ser du der er forskellen på min erfaring, og din.

Kan ikke rigtig se hvad det har med erfaring at gøre.?

jeg ser det (for nogen brancher) mere som en ekstra salgskanal som rigtig mange ikke udnytter til fulde

Vi er enig i at for nogle fungere det, og specielt når man snakker IT, selvom jeg ikke bruger det. Så kan andre specielt den unge generation bruge det.

Og ja jeg tror klart på at det er meget branche specifikt, da familien DK, jo typisk ringer en tømmer/murer op for at få et tilbud. Mens man typisk mailer til en IT gut.

Ligesom når kunder indhenter tilbud hos mig så sker det typisk ved tlf, og grafikken mailes typisk, med mindre jeg skal lave det, så mailer jeg det til dem.

Men vil også vedgå at vi nok er ved at skifte generation på det punkt, hvor de unge, som er opvokset med nettet, og søgemaskiner, hurtigere vil finde frem til det de har brug for, mens min generation, typisk er meget delt, hvor halvdelen kan finde lidt eller meget, og resten der ikke kan finde andet end et par anoncer fra en russisk porno side.

På den anden side, så kan man også diskuterer om de penge jeg skal smidde til en moderne hjemme side med SEO og alt det halløj, kan betale sig hjem, for det kræver at man mindst har forøget omsætning på mellem 50K-100K, da jeg skal have min timeløn, samt at mine lokaler, strøm og vand skal betales, ligeså de normale drift omkostninger(kapilar, farver, slidtage på rammer, regøringsmidler filter til indblæsning osv.). Og så er det ikke billigt at lave den markedsførring, da den jo hurtigt vil blive overgået af den næste SEO gut.

/Kenneth

Fra Skodsborg
Tilmeldt 24. Mar 05
Indlæg ialt: 12315
Fra  Amino ApS Hotel Klippen Skrevet kl. 16:55
Hvor mange stjerner giver du? :
Gennemsnit 5,0 stjerner givet af 1 person

Hej Ib

Selvfølgelig er Amino for alle og vi gør meget ud af at Amino bliver så let at bruge, så alle kan være med.
Men der er bare nogle grupper af iværksættere som ikke bruger nettet så meget og så effektivt.

Du klager f.eks. over at du ikke kan gemme din profil, men så er det jeg undrer mig over at du ikke trykker på "Hjælp" øverst på siden, finder adressen support@amino.dk og klager din nød? Vi bruger mange ressourcer på at hjælpe alle iværksættere godt igang, men det kræver at de rækker hånden frem.
Det er jo egentlig et meget godt eksempel på at det kan være svært at servicere alle grupper af iværksættere.

Det jeg savner fra dig er konstruktive forslag til hvad vi skal gøre for at få dig og dine artsfæller mere igang med Amino. Der er ikke noget vi hellere vil end at udvide vores brugerskare og sælge flere Plus Abbonnementer ;-)

Så kom glad med alle dine forslag, vi står på spring med lyttefbøfferne ude :-)

Dbh Martin

Fra København S
Tilmeldt 1. Feb 06
Indlæg ialt: 3533
Fra  Kim Tetzlaff ApS Kim Tetzlaff Ejendom Skrevet kl. 09:19
Hvor mange stjerner giver du? :

Kenneth:

Vi er enig i at for nogle fungere det, og specielt når man snakker IT, selvom jeg ikke bruger det. Så kan andre specielt den unge generation bruge det.

Og ja jeg tror klart på at det er meget branche specifikt, da familien DK, jo typisk ringer en tømmer/murer op for at få et tilbud. Mens man typisk mailer til en IT gut.

Ligesom når kunder indhenter tilbud hos mig så sker det typisk ved tlf, og grafikken mailes typisk, med mindre jeg skal lave det, så mailer jeg det til dem.

Ja specielt ved IT, men jeg snakker ikke om IT når jeg siger at jeg har set flere eksempler på at kundetilgangen er helt op til 10 doblet. Det er blandt andet Fotografer, Stylister, håndværkere, TextilTrykkere. så jo det kan betale sig for langt de fleste.

 

generationsskiftet begyndte faktisk for nogle år siden, og jeg må sige at skal man følge med, og skal ens virksomhed vokse, er der ingen vej uden om. Langt de fleste jeg kender, familie, venner, bekendte samt samarbejdspartnere 45år og nedefter, ca. 95% af dem, søger på Google når de skal finde fx en håndværker, trykker, fotograf eller andet de nu skal bruge.

Kenneth:
På den anden side, så kan man også diskuterer om de penge jeg skal smidde til en moderne hjemme side med SEO og alt det halløj, kan betale sig hjem, for det kræver at man mindst har forøget omsætning på mellem 50K-100K, da jeg skal have min timeløn, samt at mine lokaler, strøm og vand skal betales, ligeså de normale drift omkostninger(kapilar, farver, slidtage på rammer, regøringsmidler filter til indblæsning osv.). Og så er det ikke billigt at lave den markedsførring, da den jo hurtigt vil blive overgået af den næste SEO gut.

Ved ikke hvor du har den pris fra, men ud fra den lille konkurrence som du jo selv siger der er på søgemaskinerne inden for dit område/marked, så ville jeg ikke mene at du skal helt op i den pris. Vil mene at det kan gøres for max. 20.000,- og er systemet søgemaskinevenligt og har de SEO funktioner der bør være, kan du også selv vedligeholde SEO delen, selvfølgelig ikke lige så godt som en SEO gut, men du kan komme langt hen af vejen selv.

Martin Thorborg:
Så kom glad med alle dine forslag, vi står på spring med lyttefbøfferne ude :-)
måske i skulle fjerne muligheden for billeder og flash i signaturen. Jeg synes selv det er et forstyrrende element, og synes at Amino i mange tilfælde bliver fyldt med billedreklamer af div art. og skubber amino væk fra det, det jo egentlig handler om, nemlig at hjælpe hinanden. det skal selvfølgelig stadig være muligt at reklamerer, men efter min mening kun med tekstreklamer. og jeg tror at det helt sikkert også vil fjerne nogle af dem som bare svare for at vise sit ansigt.

Ellers synes jeg Amino er fint, dog kunne jeg godt tænke mig at nogle af de funktionaliteter som findes på siden, blev lidt bedre, her tænker jeg fx på at man modtager flere mails for samme indlæg, når man fx som jeg har SEO og ktj som nogle af sine ord, det kunne være smart hvis der kun blev sendt en mail også selvom begge ord stod i indlægget.

og det at man skal sige Nej til alle de virksomheder man ikke vil kontaktes af, hver gang man gemmer sin profil efter man har rettet i den.

MVH Kim


Kim Tetzlaff


🚀 Hastighedsekspert ⚙️WordPress hjemmesider 🎯SEO
Siden 1995 - hjemmeside Udvikling og teknisk optimering af hjemmesider
👉 Mere om mig

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 11:26
Hvor mange stjerner giver du? :

KTJ-Media.dk:

Kenneth:

Vi er enig i at for nogle fungere det, og specielt når man snakker IT, selvom jeg ikke bruger det. Så kan andre specielt den unge generation bruge det.

Og ja jeg tror klart på at det er meget branche specifikt, da familien DK, jo typisk ringer en tømmer/murer op for at få et tilbud. Mens man typisk mailer til en IT gut.

Ligesom når kunder indhenter tilbud hos mig så sker det typisk ved tlf, og grafikken mailes typisk, med mindre jeg skal lave det, så mailer jeg det til dem.

Ja specielt ved IT, men jeg snakker ikke om IT når jeg siger at jeg har set flere eksempler på at kundetilgangen er helt op til 10 doblet. Det er blandt andet Fotografer, Stylister, håndværkere, TextilTrykkere. så jo det kan betale sig for langt de fleste.

Og her samligner du igen et produkt som mange unge konsurmer søger på og ikke med noget der henvender sig direkte B2B, endvidere tør jeg også at stille spørgsmål, ved de teknikker de bruger, da der er stor forskel på de forskellige teknikker inden for tekstiltryk.

At der er kommet flere kunder betyder ikke at de kommer igen, specielt ikke når det drejer sig om privat kunder.

/Kenneth

Fra København S
Tilmeldt 1. Feb 06
Indlæg ialt: 3533
Fra  Kim Tetzlaff ApS Kim Tetzlaff Ejendom Skrevet kl. 11:51
Hvor mange stjerner giver du? :

Kenneth:

endvidere tør jeg også at stille spørgsmål, ved de teknikker de bruger, da der er stor forskel på de forskellige teknikker inden for tekstiltryk.

Ved ikke lige hvad det har med sagen at gøre? hovedsagen er vel at de får flere kunder, og at kunderne er tilfredse?

Og ja jeg kan godt se det især kun er unge private som får lavet textiltryk, eller hva Stick out tongue jeg kan fortælle dig at så sent som i nat snakkede jeg med en som skulle starte virksomhed, og dertil skulle de have lavet en række textiltryk, som de kunne sælge til deres kunder. og jeg må indrømme at jeg ikke kender nogen private som har fået lavet textiltryk.

Nok om den sag, det er jo ikke mig det rammer kan man sige.

MVH Kim


Kim Tetzlaff


🚀 Hastighedsekspert ⚙️WordPress hjemmesider 🎯SEO
Siden 1995 - hjemmeside Udvikling og teknisk optimering af hjemmesider
👉 Mere om mig

Tilmeldt 20. Apr 07
Indlæg ialt: 16014
30% af profil udfyldt
Skrevet kl. 12:12
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Kim

Ja vi er gået meget lang ud af tråden.

Men jeg er stadig ikke overbevist. Nu har jeg selv arbejdet meget sammen med et tekstil trykkeri, og de måtte lave en masse produktions ændringer, da deres primære kunder typisk begyndte at blive private, samt at det antal de solgte typisk er meget små.

Vi kan diskutere meget omkring kundegrupper, og andet. Og hvordan man søger. Og om det kan betale sig med adword eller hvad det hedder, og om det kan svare sig at lave det ene eller andet. Og her beviser det typisk, at vi snakker meget forbi hinanden. Da vi har forskellige indstillinger til mediet her. Nu er jeg selv under 40, og har opgivet at bruge søgemaskiner, og det ser jeg som et stort problem. Da jeg før i tiden brugte det meget.

Jeg siger ikke at nogle ikke tjener penge på det. Men jeg tror mere på det nye med at opbygge netværk, er vejen frem. Og har man ikke et netværk, når man starter virksomhed, specielt når det er B2B så kan det være svært at komme igennem med sit budskab, og her kan SEO eller alm. reklame ikke gøre nogen forskel.

Og her jeg typisk ser vores lille udveksling, er at vi begge to hænger i nogle ting som er ved at være passé, da der er flere og flere som tilbyder SEO, men ikke alle kan ligge nr 1. Ligeså, så bliver mange firma'er bombarderet af reklamer, og derfor vil en hjemme side tit også miste for meget, hvis den osser langt væk af reklame slogans. Og ikke faktuel viden, som mange idag søger på.

Ligeså, så ser jeg også tit her på siden, at folk konstant spørger efter referancer. Ikke at det er noget ivejen med det. Men er lidt ligesom, er du nystartet, så skal jeg ihvertfald ikke være din første kunde.

/Kenneth

Fra København
Tilmeldt 7. Jun 09
Indlæg ialt: 1662
Skrevet kl. 00:43
Hvor mange stjerner giver du? :

Hej Ib,

Der er for få håndværkere på Amino, den del har du ret i. Hvad angår jurister og andre rådgivere så lever de af deres viden, så ligesom du ikke maler for Aminoer gratis, så koster det at uddele af sin viden. Som du selv antyder og andre skriver giver det ingen mening at kritisere dem der allerede er på Amino for at der mangler andre brancher.

Hvis jeg kan hjælpe dig eller andre på hobbybasis med tekniske ting gør jeg det gladeligt. Jeg sælger generelt ikke ydelser på Amino, men det er da sket en enkelt gang eller to.

Hvorfor købte du et medlemsskab?

 

Folkeafstemning om Patentdomstolen

Side 3 ud af 4 (32 indlæg)